Čínská firma sbírá data o milionech cizinců, včetně politiků. Není jasné pro koho

Jana Václavíková Jana Václavíková
15. 9. 2020 6:11
Jejími klienty jsou čínská armáda, čínské bezpečnostní služby i vládnoucí komunistická strana. Název technologické firmy Zhenhua Data přitom ještě donedávna znal jen málokdo. O víkendu se však ukázalo, že shromažďuje data o 2,4 milionu lidí z celého světa. Včetně členů britské královské rodiny a řady světových politiků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

O aktivitách firmy Zhenhua Data se svět dozvěděl v neděli, kdy na veřejnost unikly detaily z její rozsáhlé databáze. Firma přitom podle australské stanice ABC spadá pod čínský státní podnik CETC, který se zaměřuje na vojenský výzkum.

Databáze obsahuje informace o 2,4 milionu lidí z celého světa. Jsou zde například jejich data narození, adresy bydliště, komentáře z jejich sociálních sítí, ale i záznamy z banky, psychologické profily nebo policejní záznamy.

Nejčastěji jde o Američany, Australany, Brity a Malajsijce. Objevují se mezi nimi jména politiků, jako britského premiéra Borise Johnsona, australského premiéra Scotta Morrisona, členů britské královské rodiny a významných soudců, podnikatelů nebo celebrit, píše britský deník The Guardian

Kromě toho databáze obsahuje i údaje o členech jejich rodin. "Pokud jste 14letá dcera politika, tak čínská zpravodajská služba monitoruje vaše komentáře na sociálních sítích a zaznamenává informace, které ji zajímají nebo mohou v budoucnu zajímat," uvádí autor knihy o čínském vlivu na australskou politiku Clive Hamilton z australské Univerzity Charlese Sturta.

Sama firma Zhenhua Data vše odmítá. Podle ní jsou zprávy o její databázi "závažně nepravdivé".

Komu by se data hodila?

Informace o rozsáhlé databázi, u které není jasné, komu a k čemu přesně má sloužit, zveřejnil spolu se světovými médii americký akademik Christopher Balding. Ten se k nim dostal přes svůj anonymní zdroj z Číny. Balding se zná s řadou asijských odborníků i aktivistů, protože dříve pracoval na Pekingské univerzitě. Z Asie však později odjel zpět do Spojených států kvůli obavám o svou bezpečnost.

Balding obsah databáze svěřil australské konzultační firmě zaměřené na kyberbezpečnost Internet 2.0. Zatím se jí podařilo dešifrovat zhruba desetinu sledovaných lidí.

Jak upozorňuje Robert Potter z této společnosti, databáze obsahuje informace, které by byly cenné pro jakékoliv zpravodajské služby.

Jak uvádí stanice ABC, kromě politiků se databáze zaměřuje i na méně známé osoby spojené s vojenstvím a bezpečností. Jsou zde například informace o členech představenstva společnosti zabývající se vesmírnými technologiemi Gilmour Space Technology. A také všech Australanů, kteří sdílí stejné příjmení jako zakladatel firmy - Gilmour. 

Sledovaní lidé mají také rozdílná označení. Někdo je v kategorii "zvláštní zájem", jiní zase v "politicky exponovaní". Databáze neuvádí, co přesně tyto kategorie znamenají a jak se do nich lidé dostali. "Myslím, že to široce ukazuje, co Čína dělá a jak sleduje, monitoruje a hledá vliv … nejen vůči svým občanům, ale vůči občanům z celého světa," říká Balding. 

"Společnost (Zhenhua Data) narušila soukromí milionů lidí na světě, porušila pravidla všech hlavních sociálních sítí a nabourala se do jiných firem kvůli jejich datům," doplňuje analytik Potter.

Knihy plné záznamů

Podle novozélandské akademičky zaměřující se na Čínu Anne-Marie Bradyové si Čína vytváří záznamy o určitých lidech už dlouho. "Viděla jsem celé knihy obsahující informace o kariérách a politických názorech řady amerických expertů na Čínu. Co je ale na tomto novém zjištění neobvyklé, je využití velkých dat (tzv. big data, která se často využívají pro analýzy - pozn. red.) a soukromé firmy," říká.

Že podobná databáze vznikla, nepřekvapuje ani analytičku Samanthu Hoffmanovou z australského think-tanku Australian Strategic Policy Institute. "Mnoho západních technologických společností sbírá data a i to by mělo být nepříjemné pro mnoho lidí. Je však rozdíl mezi tím, co dělají ony a co dělá čínská firma, která uvádí, že je přímo napojená na státní bezpečnost," vysvětluje analytička.

Video: S čínským režimem nikdy spolupracovat nebudeme, to radši skončíme, říká český šéf Huaweie

Pokud by po mně někdo chtěl, abych mu poskytl informace, které by narušily bezpečnost zákazníků, zastavil bych naši činnost, tvrdí Radoslaw Kedzia. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 32 minutami

Policie pátrá po třech chlapcích na Českobudějovicku

Policie pátrá po třech chlapcích, kteří utekli z diagnostického ústavu v Šindlových Dvorech na Českobudějovicku. Pohřešovaní jsou ve věku od 13 do 15 let. Policie po chlapcích pátrá od pátečního večera, uvedla dnes na svém webu.

Třináctiletý Adam Štádler má šedomodré oči, hnědé vlasy vyholené po stranách a nahoře vlnité. Oblečen by mohl být do černých tepláků, bílé mikiny, na nohou má černé tenisky a na hlavě šedou kšiltovku.

O rok starší David Kříž má hnědé vlasy a hnědé oči. Oblečen by mohl být do šedých tepláků, oranžové mikiny. Na nohou může mít černomodré tenisky.

Patnáctiletý Jan Hospodářský má tmavě hnědé vlasy a modré oči. Oblečen byl do modrých kraťasů a fialovo černé mikiny. Na nohou měl červené tenisky značky Nike.

"chlapci neužívají žádné léky, nejsou v ohrožení života. Pohybovat by se mohli v Českých Budějovicích," uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

před 1 hodinou

Při střelbě na večírku zemřeli v USA dva mladí lidé, dalších 14 je zraněných

Dva mladí lidé zemřeli a 14 dalších bylo zraněno při střelbě na soukromém venkovním večírku ve městě Rochester ve státě New York. Novinářům to řekl prozatímní policejní šéf Mark Simmons. Policie zatím nikoho nezadržela a neví, zda střelců bylo více. Při střelbě zemřel muž a žena ve věku 18 a 22 let. Zranění byli převezeni do nemocnic, žádný z nich nebyl v ohrožení života, dodal Simmons.

Informace o střelbě přicházejí krátce poté, co se místní policejní oddělení dostalo pod palbu kritiky kvůli zásahu, po kterém v březnu zemřel 41letý černoch Daniel Prude. V reakci na to rezignoval místní policejní šéf.

Zatím to ale nevypadá, že střelba souvisela s březnovým úmrtím. Simmons uvedl, že policie reagovala na telefonáty o střelbě a na místě našla přibližně 100 lidí, kteří se snažili z místa utéct. Před telefonáty policie o večírku nevěděla, uvedla agentura AP. Policie se o střelbě dozvěděla kolem 00:30 místního času (06:30 SELČ).

"Jde o další tragédii, kdy jednotlivci pořádají tyto nezákonné, neschválené domácí večírky v domech, které nejsou bezpečné především kvůli covidu, kvůli těm podmínkám. A když se přidá alkohol a násilí, je z toho recept na katastrofu," prohlásil Simmons.

Zdroj: ČTK
Další zprávy