Neměla covid test, tak ji lékaři odmítli. Číňané z města v lockdownu popisují zážitky

Jana Václavíková Jana Václavíková
10. 1. 2022 6:21
Bylo prvního ledna večer, když Číňanku v osmém měsíci těhotenství začalo bolet břicho. Okamžitě se snažila zavolat si sanitku, ale všechny linky ve městě Si-an byly obsazené. Do nemocnice ji tak nakonec přivezla policie. Žena ale potratila. Třináctimilionové město je právě v přísném lockdownu a lidé popisují další podobné případy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Když žena, jejíž jméno není známé, přijela k nemocnici, posadila se venku na stoličku a čekala. "Řekli jí, že její koronavirový test je starší než čtyři hodiny," popsala o pár dní později její příbuzná na čínské sociální síti Weibo.

"Moje teta seděla u vchodu, a protože to dlouho trvalo, začala krvácet. Viděla jsem video, které mi poslal její manžel. Nezvládla se opřít ani oběma rukama, její krev tekla po židli, vytékala z kalhot a zem pak byla celá zakrvácená!" cituje z příspěvku server What’s On Weibo. Popis události doprovázela i fotografie z místa.

Až poté byla žena do nemocnice přijata a ihned odvezena na operační sál. Údajně až po dvou hodinách od chvíle, kdy dorazila k budově.

"Kvůli opožděné zdravotní péči moje teta potratila, poté co dítě nosila osm měsíců. Po osmi měsících dítě v její děloze zemřelo, protože zbytečně ztráceli čas," pokračovala dál neteř. "Teta má jedenáctiletého syna, který je doma sám a musí se teď o sebe postarat. Pořád neví, co se stalo. Ví jenom to, že jeho matku bolelo břicho," stálo v příspěvku, který po dvou dnech ze sociálních sítí bez vysvětlení zmizel. 

Město Si-an je kvůli komunitnímu šíření koronaviru v karanténě už od 23. prosince a panují zde přísné podmínky pro lidi, kteří chtějí opustit svůj domov. Od poloviny loňského prosince se zde nakazilo přes 1800 lidí, což je v současné Číně vysoké číslo. Jedná se o největší ohnisko koronaviru v zemi od Wu-chanu, kde se nemoc covid-19 objevila poprvé před dvěma lety.

Obyvatelé severočínského Si-anu, proslaveného obrovským pohřebištěm s terakotovou armádou, nesmějí opustit svůj dům ani kvůli nákupu, výjimku mají jen v případě, že jdou na testy na koronavirus nebo když chtějí vyvenčit domácí zvířata. Mnoho místních si tak stěžuje na hlad, protože se musí spoléhat na vládní potravinové balíčky nebo rozvoz jídla, které mají i několik dní zpoždění. 

Pokud nezemřete s covidem, nikoho to nezajímá

Příspěvek o počínání sianské nemocnice vyvolal mezi místními masovou kritiku. "Bojujeme s epidemií, abychom zachránili životy?" ptal se na sociálních sítích nejmenovaný uživatel s tím, že lidský život je důležitější než skutečnost, jak moc čerstvý má dotyčný člověk test na covid.

K případu se vyjádřila i sama nemocnice. Ta podle americké stanice CNN uvedla, že případ vyšetřuje a že její zaměstnanci se musí řídit nařízením vlády. Následně byl vedoucí zařízení propuštěn a stejně tak přítomní zdravotníci. Nemocnice se za své počínání omluvila. 

Nejde ale o jediný případ, který lidé v posledních dnech popsali na čínských sociálních sítích. Žena z oblasti města, kterou úřady označily jako zónu středního rizika, uvedla, že jejího otce odmítli přijmout v nemocnici, i když měl příznaky infarktu. Pomoc se mu dostala až po osmi hodinách. "Zpoždění bylo příliš velké a nepodařilo se ho zachránit. Už nemám otce," napsala.

Další případ popsali rodiče osmiletého chlapce s leukémií, kteří údajně museli obejít několik nemocnic, než mu lékaři pomohli. "Nikoho nezajímá, že zemřete, pokud to není covid-19," píše se v jednom populárním příspěvku.

Zmíněné příspěvky se médiím nepodařilo ověřit, i kvůli cenzuře, která v Číně panuje. Americký list New York Times nicméně uvádí, že pekingská vláda poté zavedla mírnější pravidla pro těhotné a pacienty s akutními problémy, aby v případě potřeby dostali zdravotní péči.

Nulová tolerance koronaviru

Příběh ženy, která přišla o dítě, zveřejnila její příbuzná v polovině minulého týdne. Ve stejné době, kdy místní úřady oznámily, že se jim podařilo zastavit komunitní přenos nemoci v Si-anu. To ale někteří zpochybňují, protože například 42 tisíc lidí bylo v té době převezeno do karanténního zařízení za městem, aniž by dostali čas a možnost sbalit si kufry. Někteří místní se domnívají, že to vše se stalo jen proto, aby se nakažení z této skupiny nedostali do městských statistik.

Odborník na zdravotnictví Chuang Jen-čung z Rady pro mezinárodní vztahy dodává, že kvůli nadcházejícím olympijským hrám v Pekingu a oslavám čínského nového roku dostala místní vláda za úkol zarazit komunitní přenos koronaviru nejpozději do 4. ledna. Úředníci jsou proto pod tlakem a několik z nich už kvůli problémům se zásobováním potravinami dostalo výpověď.

Přitom není jasné, zda budou přísné karantény v čínských městech a takzvaná strategie nulové tolerance koronaviru fungovat i na nakažlivější mutace. "Nespokojenost na národní úrovni neuvěřitelně poroste. Stejně tak přibudou i problémy se zavedením této strategie," cituje experta CNN. 

To potvrzuje ve svém online deníku z prvních deseti dní v sianské karanténě i bývalá investigativní novinářka Ťiang Süe. Popisuje, jak se někteří lidé nedostali před vyhlášením lockdownu do obchodů, protože pracovali pozdě do večera. Nebo jak se na sociálních sítích objevují videa lidí, kteří pláčou hlady.

Video: Po izolaci celého města Si-an následovalo uzavření dalších čínských měst

Po izolaci celého města Si-an následovalo uzavření města Jü-čou v provincii Che-pej | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy