Pouští nám pod okny nahlas hudbu. Číňané vyrazili do boje proti "tancujícím babičkám"

Jana Václavíková Jana Václavíková
8. 10. 2021 18:41
Každé ráno a večer se sejdou na náměstích některých čínských měst nebo v parcích desítky až stovky převážně starších žen, které synchronizovaně tančí na hudbu linoucí se z reproduktorů. Podívaná, u které se zastaví většina turistů, však místním kvůli hluku vadí. Vyrazili proto do boje a pořídili si speciální rušičky.
V Číně na veřejných místech tančí pravidelně lidé označovaní za "tancující babičky".
V Číně na veřejných místech tančí pravidelně lidé označovaní za "tancující babičky". | Foto: Reuters

Říká se jim "tancující babičky", ačkoliv mezi nimi bývají i muži a mladší lidé. Každodenní setkávání je pro ně dobrou příležitostí, jak si zdarma zacvičit a zároveň se socializovat. Hongkongský deník South China Morning Post dodává, že lidé spolu následně často chodí i nakupovat nebo cestují. Po celé Číně chodí tančit na veřejná prostranství až 100 milionů lidí, uvádí americký deník Wall Street Journal.

"Jsme jako velká rodina. Cítím se tak svobodná," vysvětluje jedna z tanečnic Ma Li-ťün. 

Video: YouTube / Yeah nAh

Všichni ale jejich vášeň nesdílejí. Lidé žijící v sousedství si často stěžují na hlasitou hudbu, kterou skupiny ještě zesilují, pokud v blízkosti tančí jiní nadšenci s vlastními reproduktory.

Například ve městě Wu-chan v roce 2013 házeli nespokojení sousedé po tanečnících výkaly. V roce 2016 se zase v médiích objevil případ muže, který postřelil vzduchovkou ženu, když se snažil rozbít hudební přehrávač. 

Kvůli řadě stížností se proto už před lety zaměřila na "tancující babičky" centrální vláda v Pekingu. Přestože jejich setkávání nezakázala, povolila jim pouze dvanáct předepsaných tanců, které mohou trénovat.

"Reprezentují kolektivní aspekt čínské kultury, ale vypadá to, že nadšení účastníci způsobují hádky kvůli hluku a místě (tance)," řekl před šesti lety pro americkou stanici NBC Liou Kuo-jung z úřadu pro sport. "Proto je musíme nasměrovat cestou národních standardů a omezení," doplnil.  

"Od nynějška se nebudou veřejné tance lišit komunitu od komunity, ale místo toho budou v celém národě sjednocené a vědecky připravené," cituje pak stanice CBS z tehdejšího čínského státního tisku. Hudba, kterou "babičky" mají povolenou hrát, by zároveň měla být vhodná pro všechny. 

Magické zařízení

Jenže to lidem v sousedství nestačí a stížností na hluk v posledních dnech přibylo - tancující skupinky se navíc staly velmi diskutovaným tématem na čínských sociálních sítích. Vše odstartoval muž z provincie Ťiang-si, který zveřejnil video s návodem, jak si s tanci poradit. Drží zde zařízení podobné baterce, kterým na dálku vypne reproduktor na prostranství před svým domem.

"Konečně je tady řešení!" reagoval na produkt, pro který se vžil název "magické zařízení proti tancování na náměstí", jeden z uživatelů na síti Weibo. Podle serveru Vice funguje až na vzdálenost 80 metrů a údajně dokáže vypnout všechna zařízení využívající infračervené záření. 

Na čínských internetových obchodech je už k dostání kolem dvaceti takových zařízení, která doprovází slogan "Řekněte sbohem vyrušování a užijte si ticho". Cena se pohybuje okolo 250 jüanů, v přepočtu 850 korun, informuje server What’s On Weibo.

Časopis Foreign Policy se však domnívá, že tím kauza "tancujících babiček" neskončí. Jelikož vládní řešení nezabralo, Peking podle komentátorů přikročí k omezením prodejců zařízení, kde bude zřejmě úspěšnější.

 

Právě se děje

Další zprávy