Tokio/Peking - Asijské velmoci Čína a Japonsko zabředávají do sporů o malé neobydlené ostrůvky, známé jako souostroví Senkaku.
V neděli při protijaponských demonstracích v několika čínských městech mladíci převraceli automobily japonské výroby, odnesla to dokonce i jedna policejní honda. Policie také musela chránit před napadením japonský konzulát v Kantonu.
"Žádáme, aby byla zajištěna bezpečnost japonských státních příslušníků," uvedl tajemník japonského úřadu vlády Osamu Fudžimura.
Číňanům se nelíbí, že na sporné souostroví připlula o víkendu skupina členů nacionalistické japonské organizace Gambare Nippon a vztyčila tam malé japonské vlajky. Nacionalisty doprovázelo také několik poslanců parlamentu.
Protestuje i čínské ministerstvo zahraničí. "Nelegální chování japonských příznivců krajní pravice narušilo čínskou územní celistvost," praví se v oficiálním prohlášení.
Souostroví má nyní pod kontrolou Japonsko. Od druhé světové války Senkaku spravovali Američané, odešli však v roce 1971.
Peking argumentuje tím, že Číně souostroví patřilo několik století předtím. Nárok na Senkaku si činí také Tchaj-wan.
Právě loď s tchajwanskými aktivisty kauzu rozpoutala, když minulý týden doplula na ostrovy a vztyčila tam vlajku Číny.
Na rozdíl od Spratlyho ostrovů, na které si činí nárok dokonce sedm států, u Senkaku experti nemají jistotu o existenci zásob ropy nebo zemního plynu. Tamní vody jsou ale velmi bohaté na ryby.
Souostroví je neobydlené a jeho celková plocha je zhruba sedm kilometrů čtverečních.
Mezi Čínou a Japonskem panuje dlouholeté napětí. Číňané nemohou Japoncům zapomenout okupaci části jejich země ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století, která se vyznačovala brutalitou a bezohledností vůči civilistům.
Pověstný je zejména takzvaný Nankingský masakr, kdy v Nankingu na přelomu let 1937 a 1938 japonská armáda zavraždila více než 200 tisíc Číňanů.