Ambiciozní plány představil na schůzi mezinárodního Výboru pro vesmírný výzkum (COSPAR) Sun La-i-an, vysoký úředník čínské vesmírné agentury. O schůzi informovala čínská tisková kancelář Sin-Chua (Xinhua).
Už příští rok chce Čína vypustit první lunární sondu, jež bude rok kroužit po oběžné dráze a pořizovat trojrozměrné snímky a data. Ty budou sloužit ke studiu zdrojů a vůbec prostředí na Měsíci. Rozpočet první části měsíčního programu má být 1,4 miliardy jüanů (asi čtyři milardy korun).
V dalších fázích programu chce do roku 2012 Čína vyslat na Měsíc lunární vozidlo a před rokem 2017 modul pro sběr vzorků.
Jiné projekty budou zkoumat život v kosmu, astronomickou a solární fyziku i vztahy Země-Měsíc. Planetární věda má poskytnout vědecký základ pro výzkum přežití a vývoje lidstva na Zemi.
La-i-an vybízí vědce, aby pomocí pozorování a studia černých děr a Slunce lépe prozkoumali evoluci hvězd i vesmíru. K tomu účelu má pomoci astronomická družice, již chce Čína sama vyvinout a vyslat do pěti let.
Hvězdné války nehrozí
Roku 2004 oznámil americký prezident George Bush, že do roku 2020 budou Spojené státy opět na Měsíci a nastínil i možnost cestovat na Mars a k dalším planetám Sluneční soustavy. Čínské ambice vyvolaly určité obavy, ale Peking závod ve vesmírném zbrojení vylučuje a trvá na tom, že jejich plány jsou mírové.
"Vesmír je sdíleným vlastnictvím lidských bytostí. Všechny národy světa mají právo na jeho výzkum a mírové užití," znělo pondělní poselství prezidenta Chu Ťin-tchaa.
Čína už nějakou dobu vysílá na oběžnou dráhu družice a v roce 2003 stala třetí zemí, která vyslala člověka do vesmíru.