S odvoláním na rozhlasovou stanici Radio Free Asia o tom dnes informovaly agentury AP a Reuters.
Nespravedlivý proces
Proti popravě Ismáíla Samada protestovaly mezinárodní organizace na ochranu lidských práv. Podle nich v procesu proti Samadovi chyběly důkazy.
Někteří svědci také mohli být k výpovědi donuceni. Čína v posledních letech sklízí mezinárodní kritiku za to, že pronásleduje Ujgury žijící v západní části země, kteří po pekingské vládě požadují větší autonomii.
Soudní proces se Samadem se konal v roce 2005. Přestože obžalovaný tvrdil, že některé výpovědi proti němu byly zfalšované, Čína ho odsoudila k smrti za údajné držení výbušnin a separatistické aktivity.
Zastřelen byl podle agentur ve čtvrtek ráno ve městě Urumči v západočínském regionu Sin-ťiang. Čínské úřady však jeho smrt zatím oficiálně nepotvrdily.
Ujgurové za mřížemi
Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Číně vytýkají, že v posledních letech ve jménu boje proti terorismu zadržela desítky tisíc muslimských Ujgurů, pozavírala řadu mešit a zakázala činnost některých náboženských škol.
Ujgurové po pekingské vládě požadují větší autonomii a řada z nich sní také o vyhlášení samostatného státu - Východního Turkestánu.
"Proces se Samadem, stejně jako mnoho jiných procesů s ujgurskými politickými vězni, nebyl spravedlivý," uvedlo ve svém oficiálním prohlášení sdružení ujgurských exulantů World Uighur Congress.
V západočínském regionu Sin-ťiang žije kolem osmi milionů Ujgurů, jejichž jazyk patří ke skupině turkmenských jazyků.