V Číně bude dál platit zákaz obchodu s tygry a nosorožci. Vláda rozhodnutí odložila

ČTK ČTK
12. 11. 2018 16:32
Čína v pondělí odložila zrušení zákazu obchodování s rohy nosorožců a tygřími kostmi pro lékařské a jiné účely. Stalo se tak po protestech ochránců přírody. V pondělí o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení čínské vlády.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Čínská vláda vydala nařízení, které mělo zrušit dosavadní zákaz, minulý měsíc. Nově měla být zavedena výjimka povolující tuto činnost za "zvláštních podmínek". Napříště se mohly využívat kosti a rohy ze zvířat chovaných v zajetí, byť pouze pro "lékařské účely", vzdělávání a "kulturní výměnu".

Počty nosorožců a tygrů jsou přitom kriticky ohroženy v důsledku černého trhu, který zásobuje obchod s tradičními léčivy. Čína zakázala obchod s tygřími kostmi a rohy nosorožců v roce 1993 jako součást globální snahy na ochranu zvířat.

Ekologické organizace uvedly, že odstranění tohoto zákazu by mělo zničující dopad na snahy o ochranu ohrožených populací nosorožců a tygrů, a to i kdyby zvířecí produkty pocházely z jedinců chovaných v zajetí. Nové nařízení by podle ekologů také mátlo spotřebitele a úřady, neboť by bylo složité rozpoznat, které výrobky jsou legální a které ne.

Vláda rozhodla o odložení realizace svého říjnového nařízení poté, co věc "prostudovala", řekl čínské zpravodajské agentuře Nová Čína čelný představitel vlády Ting Süe-tung. Neuvedl důvod, proč se vláda rozhodla realizaci plánu odsunout, a rovněž nesdělil, zda půjde o rozhodnutí trvalé. Řekl pouze to, že starý zákaz obchodování zůstává v platnosti.

"Nadále budou uplatňovány 'tři přísné zákazy': přísný zákaz dovozu a vývozu částí nosorožců a tygrů nebo druhotných produktů; přísný zákaz prodeje, nákupu, převozu, přenosu a posílání poštou částí nosorožců a tygrů nebo druhotných produktů; přísný zákaz používání částí nosorožců a tygrů v lékařství," řekl Ting.

Čína podle něj bude nadále "organizovat zvláštní kampaně na potírání" tohoto jevu s důrazem na "boj proti ilegálnímu obchodu s nosorožci, tygry a jejich druhotnými produkty". Dodal, že "nezákonné jednání bude přísně trestáno".

Komerční tygří farmy jsou v Číně legální. I když bylo používání tygřích kostí v lékařství zakázáno, podle ochránců zvířat části tygřích těl často končí v povzbuzujících přípravcích či jiných léčivech.

Video: Obchod s orgány v Číně? Podobá se to holokaustu.​ ​Nedokázal bych to​ ​ospravedlnit, říká Gutmann

Jde o pokřivení lékařské etiky srovnatelné s holokaustem, říká investigativní novinář Ethan Gutmann, který se věnuje tématu odebírání orgánů | Video: Emma Smetana, DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy