Čína povolila obchod s tygřími kostmi a rohy nosorožců. Ochránci přírody se bouří

Jana Václavíková Jana Václavíková
31. 10. 2018 6:40
Čína po 25 letech ruší zákaz využívání částí těl ohrožených živočichů. Odborníci varují, že rozhodnutí vrátí ochranu přírody o desetiletí nazpět.
Rohy nosorožců jsou častým zbožím na černém trhu (ilustrační foto).
Rohy nosorožců jsou častým zbožím na černém trhu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Peking - Ochránci přírody protestují. Čínská vláda v pondělí oznámila, že k lékařským účelům povolí vládou kontrolovaný obchod s tygřími kostmi a nosorožčími rohy.

Aktivisté varují, že krok Pekingu může mít rozsáhlé dopady na přežití ohrožených zvířat ve volné přírodě. 

"Ve výjimečných případech může být prodej, nákup, export a import nosorožčích a tygřích produktů povolen zákonem," píše se v oficiálním prohlášení čínské státní rady, o kterém informoval magazín National Geographic. 

Prohlášení dále upřesňuje, jaká zvířata mohou být k těmto účelům použita. "Nosorožčí rohy a tygří kosti mohou být odebrány pouze zvířatům chovaným na farmách. Netýká se to zvířat, která vyrostla v zoologických zahradách," stojí v dokumentu s tím, že tygří kosti mohou být odebrány pouze mrtvým zvířatům.

Rozhodnutí vyvolalo negativní reakce ochránců přírody ze Světového fondu pro ochranu přírody (WWF). Podle nich vrátí snahy o ochranu přírody o desetiletí zpět. "Vzhledem k malé populaci přirozeně se vyskytujících tygrů a nosorožců, kteří musí čelit mnohým hrozbám, je legalizování obchodu s jejich částmi jednoduše až moc velký risk, který na sebe Čína bere," sdělila Margaret Kinnairdová z WWF. Zároveň se domnívá, že rozhodnutí může mít na populaci živočichů "globální devastační dopady".

Poškozená pověst

Podle odhadů Světového fondu pro ochranu zvířat žije ve volné přírodě přibližně 30 tisíc nosorožců a pouhých 3900 tygrů.

Čínské úřady v reakci na kritiku tvrdí, že užívání přípravků z tygrů a nosorožců může být povoleno pouze certifikovanými lékaři tradiční čínské medicíny a že jejich produkty sehnané nelegální cestou budou zkonfiskovány. Ochránci přírody se přesto domnívají, že bezpečnost zvířat nebude dostatečně zajištěna.

Podle Leigh Henryové z WWF bude velice těžké rozlišit, která zvířata byla pořízena z farem a která z volné přírody. Jako jedinou možnost vidí DNA testy, jejich provádění ale nepovažuje za reálné. Henryová dále upozorňuje, že situace bude nahrávat černému trhu, který se za legální obchod schová. 

Zákaz využívání částí těl ohrožených zvířat Čína zavedla v roce 1993. Další krok k ochraně přírody udělala čínská vláda v loňském roce, kdy chtěla úplně zavřít domácí trh se slonovinou.

"Pověst Číny jako lídra v ochraně přírody, kterou si vysloužila po zákazu obchodování se slonovinou, je nyní zničená. Tato zpráva skutečně ohrožuje budoucí přežití tygrů žijících ve volné přírodě. Zvyšuje poptávku po částech jejich těl, na rozdíl od toho, aby tento požadavek odstraňovala," říká pro National Geographic Debbie Banksová z Agentury vyšetřující zločiny proti životnímu prostředí.

Nosorožčí rohy jako lék na rakovinu? 

Části těl vzácných živočichů se využívají hlavně v tradiční čínské medicíně. Traduje se například, že nosorožčí rohy v práškové formě dokážou pomoci se dnou nebo zabránit rakovině. Tygří kosti v mastičkách zase prý pomáhají s revmatismem i bolestmi zad. Jejich vliv na lidské zdraví však nebyl nikdy prokázán.

Mezi další oběti tradiční čínské medicíny patří oslové. Zvyšující se životní úroveň Číňanů a přetrvávající víra v účinky tradiční čínské medicíny zvýšila v zemi poptávku po částech těl zvířat, které mají údajně prodlužovat život. Ročně jsou tak do Číny dováženy přibližně čtyři miliony oslů převážně z Afriky. Zvířata uspokojují poptávku po zvířecí kůži, která má obohacovat krev.

Video: Uhynul poslední samec vzácného nosorožce. V listopadu o něm natáčeli reportéři Aktuálně.tv

Nosorožec Súdán v Keni | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 6 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy