reklama
 
 

Ministerstvo zemědělství navrhuje zakázat vystupování zvířat v cirkusech

19. 10. 2018 18:51
Před necelými dvěma týdny předali aktivisté resortu petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14 tisíc lidí.

Praha - Ministerstvo zemědělství (MZe) navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. Obsahuje to novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, jež prošla meziresortním připomínkovým řízením. 

MZe v současnosti vypořádává připomínky, poté bude stanoveno přechodné období a konkrétní podmínky zákazu, informoval úřad v tiskové zprávě.

Před necelými dvěma týdny předali aktivisté resortu petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14 tisíc lidí.

Zákonem byla už v minulosti na návrh ministerstva zemědělství zakázána drezura nově narozených primátů, ploutvonožců, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf. Zákaz chce úřad nyní rozšířit.

Například v Itálii, Nizozemsku nebo Řecku je podle mluvčího resortu Vojtěcha Bílého drezura všech zvířat v cirkusech zakázána, v Německu či Polsku se o tom diskutuje.

Majitel Národního cirkusu Original Berousek Jiří Berousek starší řekl, že navrhované opatření vnímá jako omezování podnikání.

Omezování podnikání

"To se asi zbláznili. Myslím, že by ředitelé všech cirkusů emigrovali. Plošný zákaz drezury není nikde ve světě, možná se zakáže jeden druh zvířat, ale v tomhle bychom byli první a jediný stát na světě," řekl.

Drezura zvířat podle něj provází lidi po staletí a rodiče s dětmi do cirkusu chodí především na zvířata, která třeba mnoho dětí odjinud ani nezná.

"Když se to stane, přijedeme se všemi lvy a tygry na Václavák nebo na ministerstvo zemědělství a všechny je tam vypustíme," řekl Berousek. Dodal, že majitelé cirkusů jsou zmatení z toho, pod který resort jejich působení spadá.

"Celý život jsme patřili pod ministerstvo kultury, teď ani nevíme, kam patříme, jsme jediný stát na světě, kde s námi metou z jedné strany na druhou," řekl Berousek.

"Děkujeme ministerstvu zemědělství, že si vzalo za své naše připomínky k návrhu novely zákona na ochranu zvířat proti týrání a dnes potvrdilo, že je pro úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech," řekl Brabec.

Nedemonstrujeme proti samotnému cirkusu

Ministerstvo zemědělství si stojí za svým vyjádřením, že jde o jeho novelu a jeho vypořádávání připomínek z ostatních resortů.

Na problematiku chovu zvířat v cirkusech se v poslední době poukazuje. Kromě zmíněné petice také před dvěma týdny zhruba stovka lidí demonstrovala u vchodu do cirkusu Berousek na pražské Letenské pláni. Nelíbilo se jim zacházení se zvířaty v podobných zařízeních. Akci svolala organizace Hlasy zvířat.

"Nedemonstrujeme proti samotnému cirkusu a artistům, ale proti tomu, že tam mají zvířata. Jde nám o to, že se převážejí, drží v kleci a využívají pro peníze. Tyto demonstrace jsou jednou z možností, jak na problém upozornit a šířit osvětu mezi veřejnost," řekla dříve organizátorka protestu Markéta Michaldóttir.

Podle českých cirkusů působilo před několika lety v tuzemsku 17 cirkusů včetně slavného Cirkusu Humberto a dalších dvou společností, které také nesou jméno Berousek stejně jako Národní cirkus Original Berousek.

Jiří Berousek starší v pátek podotkl, že cirkusům mohla uškodit letní kauza kolem zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s nimi, v níž figuruje jeho jmenovec Ludvík Berousek.

"I když se to asi zakládá na pravdě. My s ním ale nemáme nic společného, nikdy to nebyl artista, je to obchodník se zvířaty," řekl Jiří Berousek.

Opravdu vás baví chodit do cirkusu? Myslíte, že váš potlesk předčí rány bičem, ptá se Alena Buksová v DVTV Apel. | Video: DVTV |  01:43

autor: ČTK | 19. 10. 2018 18:51

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama