Čína oznámila svůj "zelený plán" na snížení emisí

Zahraničí Zahraničí
26. 11. 2009 16:30
Do roku 2020 hodlá zredukovat exhalace oxidu uhličitého o 40 až 45 procent oproti roku 2005
Foto: Reuters

Peking - Den poté, co americký prezident Barack Obama oznámil svůj plán na snížení emisí do roku 2020 o sedmnáct procent, přišla Čína se svou "zelenou strategií".

Do roku 2020 hodlá zredukovat exhalace oxidu uhličitého na jednu jednotku HDP o 40 až 45 procent oproti roku 2005. Podle mluvčího čínského premiéra se Wen Ťia-pao zúčastní prosincového ekologického summitu OSN v Kodani. Svou účast také potvrdil i Obama.

"Účast Wen Ťia-paa na schůzce dokazuje, že čínská vláda klade na tuto záležitost velký důraz a je ochotna spolupracovat s mezinárodním společenstvím," řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Svůj plán na zmenšení emisí oxidu uhličitého do roku 2020 označila čínská vláda za "závazný cíl" a slíbila, že k jeho dosažení použije přísnější opatření, včetně daní a dalších poplatků.

V současné době je totiž považována za největšího znečišťovatele ovzduší na světě, ale jako rozvojový stát není na základě současných dohod povinna přijímat závazná omezení vypouštění skleníkových plynů.

Náměstí Tchien an-men.
Náměstí Tchien an-men. | Foto: Reuters

Podle prognostiků vzhledem k očekávanému obrovskému růstu čínské ekonomiky v příštím desetiletí se exhalace budou ve skutečnosti i nadále zvyšovat - ovšem podstatně pomalejším tempem, než by tomu bylo bez stanoveného cíle.

Peking ale tím pádem bude muset zvýšit svou energetickou efektivitu, využívat více obnovitelných zdrojů jako solární a větrnou energii a hledat nové způsoby oslabení své zvýšené závislosti na uhlí.

Kodaňský summit se bude konat od 7. do 18, prosince a měla by z něho vzejít globální dohoda, která by vstoupila v platnost 1. ledna 2013 a navázala na Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů, který platí do roku 2012.

Pravděpodobnější variantou však je, že se delegáti přinejlepším shodnou na obrysech takové dohody, o níž by se mohlo diskutovat v příštím roce. Podle Dánska přijalo pozvání na summit pětašedesát vedoucích světových představitelů, na různé úrovni by se pak měly konference účastnit delegace 191 členských zemí OSN.

 

Právě se děje

Další zprávy