Čína opět zavírá Tibet, cizinci do země nesmějí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
20. 1. 2012 9:21
V polovině února začíná citlivé období: tibetský Nový rok a výročí nepokojů
Tibet.
Tibet. | Foto: Reuters

Peking - Čína plánuje pátým rokem po sobě uzavřít území Tibetu pro zahraniční návštěvníky v citlivém období, které začíná v polovině února. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na tibetské cestovní kanceláře.

Jü Č', zaměstnanec firmy Lhasa Youth Tourist Agency, dnes uvedl, že úřad ministerstva turistiky v tibetské metropoli Lhase cestovním kancelářím sdělil, že cizinci nebudou do Tibetu vpouštěni mezi 20. únorem a 30. březnem. Podle cestovní kanceláře China International Travel Agency ve Lhase zmíněný zákaz potrvá do 20. března.

Pekingská vláda pravidelně uzavírá tento himálajský region v období, které zahrnuje oslavy tibetského Nového roku Losar, připadající letos na 22. až 24. února, a výročí krvavých protivládních demonstrací v Tibetu z března 2008.

Napětí v oblasti je letos zvlášť vysoké vzhledem k sebevraždám nejméně 16 buddhistických mnišek, mnichů a dalších Tibeťanů, kteří se v uplynulých měsících upálili na protest proti kulturnímu, náboženskému a politickému útlaku Tibetu ze strany čínské centrální vlády. Většina z upálených žádala svobodu pro Tibet a návrat tibetského duchovního vůdce dalajlamy, který po neúspěšném povstání z roku 1959 uprchl do indického exilu.

Čínské úřady uzavírání hranic Tibetu pro cizince nijak konkrétně nezdůvodňují, obecně je ale tento krok chápán jako opatření, jež má zabránit tomu, aby se lidé ze zahraničí stali svědky případných protivládních protestů či jiných konfliktů, anebo je sami vyprovokovali.

Po masových násilných protivládních demonstracích v březnu 2008, které ve Lhase provázelo žhářství a rabování, nesměli cizinci do Tibetu více než rok. Poté byl zahraničním návštěvníkům vstup znovu povolen, musejí však cestovat ve skupinách s čínskými cestovními kancelářemi a k čínskému vízu je ještě vyžadováno zvláštní povolení.

 

Právě se děje

Další zprávy