Dalajlama přiletěl do Prahy, Havlovi přivezl bílý šál

Domácí Jan Němec (redaktor) Domácí, Jan Němec (redaktor)
10. 12. 2011 19:27
Exprezident poté převzal slovenskou cenu Nadace Jána Langoše
Dalajláma u Václava Havla
Dalajláma u Václava Havla | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tibetský duchovní vůdce dalajlama v sobotu dopoledně přiletěl na třídenní návštěvu Prahy. Pozval ho bývalý prezident Václav Havel. Tibetský duchovní přijel do české metropole právě v Den lidských práv.

S Václavem Havlem se dalajlama setkal v poledne v Havlově kanceláři ve Starém Městě.

Exprezident dostal bílý šál a zlaté kolo, symbol duchovní změny a ochrany. Pak spolu mluvili v soukromí přes půl hodiny.

"Václav Havel poděkoval Jeho Svatosti, že přijel do země, kde ho lid miluje, ale čeští politici se ho momentálně trošičku obávají," řekl poté výkonný ředitel nadace Fórum 2000 Oldřich Černý.

Foto: Ludvík Hradilek

"Znamená to, že Čína od té doby, kdy tu Jeho Svatost byla naposledy, tedy před dvěma lety, mocensky posílila a to se samozřejmě projevuje," dodal na otázku, zda to znamená obavy z reakce Číny kvůli obchodním vztahům.

S dalajlamou se Havel, který je známým bojovníkem za lidská práva, v Česku potkal už několikrát. Naposledy to bylo před dvěma roky na konferenci o stavu demokracie v Asii.

Dalajlama má v třídenním programu například debatu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Tématem budou mimo jiné postoje čínského disidenta Liou Siao-poa, který loni obdržel Nobelovu cenu míru, a vývoj v jeho zemi.

Debaty se zúčastní rovněž Havel, íránská nositelka Nobelovy ceny za mír Širín Ebadíová, přední čínský disident Jang Ťien-li či spoluautor Všeobecné deklarace lidských práv Stéphane Hessel.

Široká veřejnost se s dalajlamovými názory bude moci seznámit na veřejné přednášce o hledání štěstí v nejistém světě, která se bude konat v Kongresovém centru v Praze. Výtěžek z akce půjde na podporu tibetské školy.

Cena Nadace Jána Langoše i pro Havla

Václav Havel se v sobotu i dalšího příjemného momentu, převzal slovenskou cenu Nadace Jána Langoše.

Stejné ocenění převzala v centru moderního umění DOX za svého nemocného otce i dcera slovenského spisovatele Ivana Kadlečíka. Slavnostnímu předání byla přítomna i slovenská premiérka Iveta Radičová, která oba oceněné označila za "dva lidi plné člověčiny" a za mluvčí pravdy, která je často nepříjemná.

Cena Jána Langoše, pojmenovaná po někdejším federálním ministru vnitra, slovenském politikovi a předsedovi správní rady tamního Ústavu paměti národa, bývá každoročně udělována na národní a mezinárodní úrovni. V národní části jsou oceňováni Slováci, v druhé pak zahraniční osobnosti. Langoš zemřel v roce 2006 při automobilové nehodě nedaleko Košic.

Pětasedmdesátiletý Havel, který cenu převzal z rukou předsedkyně správní rady nadace Gaby Langošové, na svého přítele zavzpomínal s tím, že z něj vyzařoval zvláštní vnitřní klid. "Přál bych si, aby z našich ministrů vnitra čišel klid, a nikoliv pocit ohrožení," poznamenal exprezident.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Pražské letiště v zimě nabídne lety do 92 destinací, o něco méně než před krizí

Během zimního letového řádu, který začne platit v neděli, budou moci cestující z pražského letiště létat do 92 destinací. V nabídce budou například nové linky do Tel Avivu, Neapole, Oděsy, Kyjeva, Dubaje či Amsterdamu. Z Prahy bude během zimy létat celkem 47 aerolinek včetně Eurowings, které na letišti otevřou svou novou základnu. Ve středu o tom informovalo Letiště Praha v tiskové zprávě. Letošní zimní letový řád je mírně užší než v předkrizových letech, v zimě 2019 se z Prahy létalo do více než 120 míst.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

PPF prodala sto procent akcií v Telenor Montenegro maďarské skupině

Společnost PPF Telecom Group prodala 100 procent akcií operátora Telenor Montenegro maďarské 4iG. Dokončení prodeje podléhá schválení regulátora v Černé Hoře a jeho vypořádání se očekává do konce letošního roku. PPF to ve středu uvedla v tiskové zprávě. Obě strany se dohodly, že cenu nezveřejní.

"Naše obchodní strategie je zaměřená na trhy s významným růstovým potenciálem a s určitou vahou v rámci našeho portfolia. Rozhodli jsme se proto Telenor Černá Hora prodat, a to společnosti, která má dlouhodobý zájem mobilního operátora dále rozvíjet,“ uvedl výkonný ředitel PPF Telecom Group Marek Sláčík.

Telenor Montenegro má 333 000 předplatitelů a loni dosáhl tržeb 44 milionů eur (1,1 miliardy Kč). Loni představoval trh v Černé Hoře 1,1 procenta provozního zisku PPF Telecom Group.

Jednou z hlavních konkurenčních výhod Telenoru Černá Hora jsou podle Sláčíka jeho zaměstnanci. Lokálnímu týmu se daří držet operátora na prvním místě podle objemu tržeb. Telenor také provozuje mobilní síť, která byla v nezávislém měření vyhodnocena jako nejlepší v Černé Hoře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy