Tchajwanský prezident Čen Šuej-pien rozpustil radu patnáct let po jejím založení. Dal tak najevo, že myšlenku na sjednocení Tchaj-wanu a Číny nepovažuje za aktuální. Čen je spíše zastáncem nezávislosti ostrova, což Čína zásadně odmítá.
Rada byla konzultativním orgánem, který projednával podmínky a možnosti sjednocení s pevninskou Čínou.
Čína varuje USA
Pekingské vedení považuje Tchaj-wan za odštěpeneckou provincii a vždy tvrdilo, že oficiální vyhlášení nezávislosti ostrova bude znamenat válku.
Tchaj-wan se "odtrhl" od pevniny po občanské válce v roce 1949. Čínu ovládli komunisté vedení Mao Ce-tungem a jejich odpůrci na čele s generálem Čankajškem se museli stáhnout na ostrov.
"Nový krok Čen Šuej-piena je provokací, která ohrožuje mír v Tchajwanské úžině," uvedl dnes v prohlášení Ústřední výbor Čínské komunistické strany.
Mluvčí čínského ministra zahraničí dnes zároveň varoval Spojené státy, aby tchajwanského prezidenta v jeho snaze o nezávislost ostrova nepodporovaly. USA poskytují Tchaj-wanu vojenskou pomoc a zavázaly se ho bránit v případě války, nesouhlasí však s vyhlášením jeho samostatnosti.
Nejdříve demokracie, pak sjednocení
Oficiálně tchajwanská vláda zdůrazňuje, že stojí o sjednocení, ale až se pevninská Čína stane demokratickou. Tento názor podle průzkumů zastává téměř osmdesát procent z třiadvaceti milionů obyvatel ostrova.
Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem je dlouhodobě největším destabilizačním prvkem východní Asie.
Někteří politologové se domnívají, že Čína válku nerozpoutá, protože by ohrozila jeho ekonomický růst. Jiní mají obavy, že nezávislost Tchaj-wanu by rozpoutala mimořádně ničivý ozbrojený konflikt.
Mezi Čínou a Tchaj-wanem dodnes neexistuje pravidelné letecké ani lodní spojení. Je nutné cestovat přes Hongkong.