Peking - Čínská policie dnes pozatýkala nebo na určitou dobu zadržela desítky aktivistů za lidská práva a čínská cenzura zablokovala na internetu diskusi o lidových revolucích probíhajících v severní Africe a na Blízkém východě.
Policisté v uniformách i v civilu také rozehnali několik desítek osob, jež se shromáždily v centru Pekingu v reakci na internetové výzvy k zahájení protestních shromáždění, jaká nyní probíhají v řadě muslimských zemí v obou regionech.
Čínský prezident Chu Ťin-tchao se již v sobotu podle agentury Reuters vyslovil pro přísnější vládní dohled nad internetem.
V Číně nelze nyní na síti používat při vyhledávání slovo „jasmín", protože se vztahuje k událostem v Tunisku a v širším slova smyslu k celému poslednímu vývoji v severní Africe a na Blízkém východě.
Webová stránka „Wej-po", čínská obdoba Twitteru, dnes zablokovala veškeré debaty o situaci v Egyptě.
Odůvodnila to tím, že „uživatelé nemají diskutovat o nevhodných námětech, aby se zachovala klidná atmosféra a spořádaný vývoj mikrobloggingu".
Nervózní Peking
Čínské úřady silně zneklidnila sobotní výzva na čínskojazyčném webu Boxun.com (www,peacehall.com) provozovaném ve Spojených státech, aby se lidé v Pekingu a dalších přibližně 12 městech začali dnes shromažďovat na náměstích a skandovat „chceme jídlo, chceme práci, chceme bydlení, chceme spravedlnost".
V Kantonu podle agentury Reuters parkovalo před městským parkem asi 20 až 30 policejních vozů a procházely jím neustále dvou- až tříčlenné hlídky ve snaze zabránit jakémukoli případnému shromažďování lidí.
Také v Pekingu a Šanghaji čekaly policejní vozy a antony v místech, která patřila k těm, na kterých se případní demonstranti měli scházet.
Celkově se však zdá, že Číňany internetové výzvy k zahájení „jasmínové revoluce" po arabském vzoru zanechaly lhostejnými. Skutečností ale zůstává, že čínské úřady sledují dění v arabském světě s velkými obavami.