Čína má po 50 letech biskupa s podporou Vatikánu

pat
21. 9. 2007 12:10
Papež Benedikt XVI. se pokouší o lepší vztahy s Čínou

Peking - Vztahy mezi Čínou a Vatikánem po dlouhé době tají. V Pekingu byl vysvěcen nový biskup, který jako první po padesáti letech získal předchozí tichý souhlas Svatého stolce.

Dvaačtyřicetiletý Joseph Li šan se stal biskupem během obřadu v katedrále na náměstí Tchien-an-men.

Li šanovi se podle BBC sice nedostalo formálního souhlasu Vatikánu, když však bylo jeho jmenování oznámeno v červenci, státní sekretář Vatikánu Tarcisio Bertone ho označil za dobré znamení.

"Příležitost pro budoucnost"

Agentura Reuters citovala nejmenovaného představitele Vatikánu, který tento týden označil vysvěcení Li šana za dobrý krok kupředu a příležitost pro budoucnost.

 

Obřadu podle agentury Reuters přihlížely v katedrále desítky řádových sester a kněžích a také stovky řadových věřících. Na závěr obřadu se rozlehl katedrálou potlesk.

Ceremoniál provázela mimořádná bezpečnostní opatření, zahraniční novináři například neměli do katedrály přístup.

V Číně je podle odhadů kolem deseti milionů katolíků, kteří se dělí mezi oficiální církev podporovanou vládou a neoficiální církev,  která se hlásí k Vatikánu. 

Peking přerušil oficiální diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 poté, co Svatý stolec uznal Tchaj-wan. Papež Benedikt XVI. však dal najevo, že stojí o lepší vztahy s Čínou a chce dosáhnout stavu, kdy bude biskupy vybírat Vatikán, po případné konzultaci s vládou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy