Peking - Čina představila přísnější pravidla pro kontrolu internetu. Mimo jiné legalizovala mazání příspěvků nebo celých stránek, které podle mínění úřadů obsahují nelegální informace.
Poskytovatelé internetového připojení jsou podle agentury Reuters napříště povinni takový obsah sami předávat úřadům, aby jeho vkladatele mohly potrestat.
Tato pravidla naznačují, že i nové vedení země v čele s šéfem komunistické strany Si Ťin-pchingem bude nadále usilovat o nasazení náhubku online fórům v zemi, kde internet představuje jeden ze vzácných prostorů k diskusi.
Nová pravidla, která zveřejnila oficiální tisková agentura Nová Čína, mimo jiné vyžadují od uživatelů, aby se registrovali svými skutečnými jmény při uzavírání smlouvy s poskytovateli připojení; ovšem to se ve skutečnosti děje už nyní.
Čínské úřady a internetové společnosti, jako je Sina Corp, dlouhodobě bedlivě sledují a cenzurují, co se objevuje online, ale nyní vláda taková opatření, jako je mazání příspěvků pokládaných za nežádoucí, vtělila do zákona.
"Poskytovatelé služby jsou povinováni okamžitě zastavit přenos nelegální informace, jakmile je zaznamenána, a přijmout odpovídající opatření, včetně odstranění informace a uchování záznamu před nahlášením dohlížecím orgánům," uvádí pravidla.
Čínští uživatelé internetu se musí vyrovnat s rozsáhlou cenzurou zvlášť v případě politicky citlivých záležitostí, jako je dodržování lidských práv či nejvyšší představitelé země. Oblíbené zahraniční servery, jako je Facebook, Twitter či YouTube, jsou blokovány.