Peking - Čínská populace stárne. Vládnoucí komunistická strana proto přišla s plánem na "politiku dvou dětí". Hodlá vyplácet odměny těm párům, které si pořídí druhého potomka.
Návrh představil před několika dny na konferenci v Pekingu Wang Pchej-an, zástupce ředitele Národní komise pro zdraví a plánování rodiny (NHFPC).
Loni se v Číně narodilo podle komise 17,86 milionu dětí. To je o osm procent více než předloni a zároveň nejvíce od roku 2000.
Do rostoucí porodnosti se promítlo opatření vlády z roku 2015, kterým Čína oficiálně opustila tzv. politiku jednoho dítěte. Tu zavedla v roce 1979, aby omezila růst populace. Do té doby měla průměrná čínská rodina čtyři děti.
Jenže i přes vyšší porodnost se podle průzkumu z roku 2015 tři pětiny Číňanů stále zdráhají rozšiřovat svou rodinu. Důvody jsou ekonomické.
"Každá rodina v Číně má právo mít druhé dítě, ale otázka, zda si to mohou dovolit, jim ztěžuje rozhodnutí," citoval Wanga státní list China Daily.
Půl miliardy lidí starších 65 let
Porodnost v Číně je podle britského listu The Guardian jedna z nejnižších na světě. Zatímco dříve to bylo považováno za úspěch kvůli strachu z přelidnění, teď tento stav vyvolává obavy.
Lidí v produktivním věku ubývá a hrozí, že už nedokážou dostatečně podporovat nejstarší generaci Číňanů, která se naopak rozrůstá. Rozdíl se má navíc v příštích desetiletích prohlubovat, což zesílí tlak na státní rozpočet.
Zatímco v roce 2010 připadalo na jednoho důchodce pět lidí v produktivním věku, v roce 2030 bude tento poměr 1 ku 2. Průměrná délka života se navíc prodlužuje. Podle informací The Guardian bude v roce 2050 žít v Číně 500 milionů lidí starších 65 let. V současnosti má přitom tato země 1,37 miliardy obyvatel.
Geriatrický mír
Podle expertů bude mít hrozící demografická krize dopad na životní úroveň stamilionů lidí. A může taky ovlivnit, jestli se komunistická strana udrží u moci.
Jeden z předních odborníků na čínskou demografii Wang Feng z Kalifornské univerzity v USA uvedl, že tento trend může radikálně změnit sociální, ekonomickou i politickou podobu Číny.
Ta sice není jedinou zemí, která čelí kritickému stárnutí populace, ale tamní situace je podle vědce obzvlášť znepokojivá. "Je to masivní, unikátní a děje se to v nejlidnatější zemi světa," shrnul Wang.
Důsledky stárnutí v Číně budou navíc cítit i daleko za hranicemi země, míní politolog Mark Haas z pensylvánské Duquesne University. Haas tu mluví o "geriatrickém míru". Výdaje na sociální péči o seniory raketově porostou. A proto Peking, který teď dává biliony dolarů na armádu, bude muset svůj vojenský rozpočet seškrtat.
"Budou zde stovky milionů chudých důchodců. To vytvoří politický tlak dokonce i v tak nedemokratické zemi, jako je Čína," řekl Haas listu The Guardian.
Jedním z výsledků podle něj může být, že kvůli stárnutí bude Čína méně schopná být jakoukoliv vojenskou výzvou pro USA. Navíc poukazuje, že starší lidé si většinou více cení míru.