Čína chystá hvězdné války, bojí se USA

lem
21. 11. 2006 0:00
Peking - Laserová zbraň mířící na nepřátelské satelity ve vesmíru je snem nejen americké vlády. Nyní se přidává Čína a v USA roste nervozita.

Nezávislý panel vytvořený na žádost amerického Kongresu, který měl hodnotit současné ekonomické a bezpečnostní vztahy s Čínou, varoval Bushovu administrativu před hrozící militarizací vesmíru ze strany Číny.

Obavy z možného vývoje "vesmírných zbraní" Čínou vzrostly v září, kdy Peking vyzkoušel pozemní laserové zbraně proti amerických satelitům.

Situace je vážná, tvrdí expert

Specialista na Čínu Gregory Kulacki v deníku Christian Science Monitor varoval, že situace je velmi vážná, přestože detaily toho, jak daleko Číňané pokročili, nejsou známy.

Infobox
Autor fotografie: Euromedia - Knižní klub

Čína vyvíjí již několik let rakety KT-1, jejichž testy v roce 2002 a 2003 skončily neúspěchem.

Nyní se ale pro Čínu blýská na lepší časy. Rakety mohou vynést na oběžnou dráhu minisatelity namířené proti USA a obdobné zbraně budou v budoucnosti vypouštěny také z čínských stíhaček.

Americké tvrzení, že laserové zbraně zaručí větší bezpečnost v kosmu i na zemi, tak utrpělo první trhlinu.

A proti Spojeným státům se může otočit i nedávná změna jejich Národní vesmírné strategie, v níž si vyhradily právo využívat vesmír pro vojenské účely. Právě to nyní však hodlá činit i Čína.

Bush se staví proti vesmírným nepřátelům

Prezident Bush chtěl novou strategií posílit americké pozice ve vesmíru.

V nové Národní vesmírné strategii stojí, že Washington odmítá budoucí dohody o omezování zbraní ve vesmíru a ponechává si volnou ruku v případě nepřátelského chování kterékoliv země světa v této oblasti.

Vesmír je hlavně náš, tvrdí Spojené státy.
Vesmír je hlavně náš, tvrdí Spojené státy. | Foto: Reuters

Jasně tak dal najevo, že hodlá nepřátelům odepřít volný přistup na oběžnou dráhu.

"Bushova vláda souhlasí se všemi mezinárodními dohodami, ale Spojené státy se postaví proti vytváření dalších právních režimů a pravidel, které by zakázaly nebo omezily přístup USA do vesmíru," napsal tehdy deník Washington Post.

Jasné je však jedno. Prezident Bush nemůže proti Číně zakročit příliš tvrdě, protože potřebuje její pomoc při snaze o zastavení Severní Koreje.

Na místo výhružek a řinčení zbraní by tak mělo dojít k diskuzi.

"Nastartovat vesmírný dialog v okamžiku, kdy chybí vědecká a ekonomická spolupráce, však bude velmi složitý úkol," je skeptický Kulacki.

 

Právě se děje

Další zprávy