Dva čínští astronauti kroužili minulý měsíc pět dní na oběžné dráze okolo Země ve vesmírné lodi Šen-čou. V současné době Čína vyvíjí novou loď se zřetelem na vznik stálé vesmírné stanice a nakonec mise na Měsíci, uvedla čínská státní média.
"Čína uskuteční přistání člověka na Měsíci v pravý čas, okolo roku 2017," citoval deník Southern Metropolis News předního vědce Ou-jang C'-jüana.
Hledání nového paliva
Projekt též obsahuje vztyčení astronomického teleskopu na Měsíci, který bude zároveň obsahovat zařízení na měření tloušťky měsíční půdy a koncentrace helia 3, prvku, který podle některých výzkumníků představuje ideální, ekologicky šetrný zdroj paliva.
Někteří vědci věří, že na měsíci je dost helia 3 k pokrytí světových palivových nároků na tisíce let.
"Poskytneme lidstvu hodnověrnou zprávu o stavu helia 3," řekl Ou-jang.
Plány má i Amerika
Spojené Státy zveřejnily v září plán, jak vrátit Američany na Měsíc okolo roku 2018, přičemž náklady jsou odhadovány na 104 miliard dolarů. Americký program Apollo donesl první lidi na Měsíc v roce 1969.
První čínská sonda mapující Měsíc může odstartovat již v roce 2007, souběžně se třetí vesmírnou výpravou s lidskou posádkou, která patrně obkrouží Zemi se třemi astronauty v lodi Šen-čou a bude obsahovat i vstup do vesmírného prostoru.