Čína chystá napínavý soud s bývalým prominentním komunistou

ČTK ČTK
3. 4. 2015 8:15
Čou Jung-kchang býval šéfem vnitřní bezpečnosti a nyní je obviněn z korupce a velezrady. Pozorovatelé očekávají, že půjde o dramatický a ostře sledovaný proces.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Čína v pátek obvinila bývalého šéfa vnitřní bezpečnosti Čou Jung-kchanga z korupce, zneužívání pravomoci a vyzrazení státních tajemství.

Čou se tak stal nejvýše postaveným činitelem za celá desetiletí, který bude souzen. Pozorovatelé očekávají, že půjde o dramatický a ostře sledovaný proces.

Jak napsaly tiskové agentury, Čou je zatím nejprominentnější obětí protikorupční kampaně prezidenta Si Ťin-pchinga, který slíbil, že se jejím terčem stanou jak vysoce postavení "tygři", tak prosté "mušky".

Jednasedmdesátiletý Čou byl zatčen v prosinci a obviněn z řady zločinů od přijímání úplatků až po vyzrazení státního tajemství. Byl rovněž vyloučen z řad vládnoucí komunistické strany.

Čínské soudy jsou pod těsným dohledem a kontrolou vládnoucí komunistické strany a v podobném případě je rozsudek "vinen" prakticky jistý. Jen několik dní po jeho zatčení hlavní deník komunistické strany Číny označil Čoua za "zrádce" a přirovnal ho k několika odsouzeným z minulosti, kteří byli všichni popraveni.

Bývalý šéf policie, soudů i rozvědky

Čou je podle agentury Reuters nejvýše postaveným čínským politikem vyšetřovaným z podílu na korupčním skandálu od nástupu komunistické strany k moci v roce 1949. Na vrcholu své kariéry měl Čou pod kontrolou policii, civilní rozvědku, polovojenskou policii i soudy a disponoval rozpočtem ve výši 2,5 bilionu korun.

Čou byl v minulosti rovněž členem devítičlenného stálého výboru politbyra, který je nejvyšším mocenským orgánem vládnoucí Komunistické strany Číny. Dosud platilo nepsané pravidlo určené k zachování jednoty strany, podle něhož členové stálého výboru nebyli trestně stíháni.

Čou nebyl viděn na veřejnosti od podzimu 2013 a loni v létě Peking oznámil, že tohoto politika vyšetřuje pro "vážné porušení disciplíny", což komunistická strana zpravidla používá pro označení korupce.

Nechal zabít manželku?

V čínských médiích se nicméně objevily i spekulace, že tento pohlavár nechal zavraždit svou první manželku.

Wang Šu-chua, prostá žena, která se setkala s Čouem při práci na ropném nalezišti Liao-che ve Vnitřním Mongolsku v 70. letech, zahynula při autonehodě v roce 2000. Do jejího vozidla tehdy prý narazilo auto s vojenskou poznávací značkou. Bylo to v době, kdy začaly kolovat zvěsti, že má Čou milenku. Čou se pouhý rok po nehodě oženil s přitažlivou televizní hlasatelkou Ťia Siao-jie, která byla o 28 let mladší než on.

Téma vraždy se nečekaně vynořilo i během vyšetřování případu čínského pohlavára Po Si-laje, který byl odsouzen na doživotí za korupci a zneužití moci. Jeho manželka Ku Kchaj-laj byla usvědčena z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda, za niž dostala podmíněný trest smrti s dvouletým odkladem. O někdejším bezpečnostním šéfovi Čou Jung-kchangovi se říká, že byl Po Si-lajovi blízký a že ho hájil.

 

Právě se děje

Další zprávy