Čím dál více Rusů lituje rozpadu SSSR. Stýskají si hlavně lidé starší 55 let

ČTK ČTK
19. 12. 2018 16:12
Dvě třetiny Rusů litují rozpadu Sovětského svazu. Alespoň podle nově zveřejněného průzkumu nezávislého střediska Levada. Tento poznatek Levada objasnila rostoucí nostalgií ruské veřejnosti po Sovětském svazu.
Kubánský vůdce Fidel Castro a sovětský lídr Nikita Chruščov.
Kubánský vůdce Fidel Castro a sovětský lídr Nikita Chruščov. | Foto: ČTK

Podle průzkumu, který nezávislé středisko podniklo minulý měsíc mezi 1600 dotázanými z celé země, 66 procent Rusů lituje rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. O rok dříve stejný názor vyjádřilo 58 procent dotázaných. Nynější počet "nostalgiků" je nejvyšší v této dekádě; naposledy se vyšší číslo objevilo v roce 2004.

Opačný názor - že zániku Sovětského svazu nelitují - nyní vyjádřila jen čtvrtina Rusů. Z 52 na 60 procent během roku stoupl počet dotázaných domnívajících se, že rozpadu Sovětského svazu se dalo zabránit.

Levada ve středeční zprávě uvedla, že stýskající si účastníci průzkumu - především lidé starší 55 let - vysvětlují svůj názor hlavně tím, že postrádají jednotný hospodářský systém a že jim chybí pocit přináležitosti k velké mocnosti.

"Pokud jde o pocit velmoci, sotvakdo může zpochybňovat, že nyní je těžké hovořit o velkých mocnostech, to určitě není vhodné. Sotva lze ale zpochybňovat to, že Rusko je suverénní mocností, na kterou je hrdá drtivá většina obyvatel naší země," komentoval výsledky průzkumu mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury Interfax.

Celkově podle mluvčího poznatky sociologů skýtají velice široký prostor pro nejrůznější interpretace. "Jiní sociologové pronesou naprosto standardní frázi o tom, že člověk má sklon vždy přikrášlovat to, co zažil v mládí, že to vždy bylo lepší, spolehlivější a větší," dodal. Proto se domnívá, že k průzkumům je záhodno přistupovat především z hlediska, že jde o záležitost spíše pro sociology a experty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy