CIA tajila úkryty válečných zločinců

lem, ČTK, CNN
7. 6. 2006 9:30
Washington - Americká ústřední zpravodajská služba CIA během studené války kryla některé válečné zločince a nacisty.

Vyplývá to ze záznamů Národního archivu, které byly zveřejněny v úterý.

Podle nich měla CIA v průběhu 50. let tajit i místo úkrytu válečného zločince Adolfa Eichmanna, protože se bála dalšího vývoje v Západním Německu.

Eichmannův úkryt znám a tajen 

Už v březnu 1958 se jeden z agentů CIA, kteří působili v Západním Německu, zmínil, že zná úkryt Eichmanna.

Infobox

CIA symbol

PŘEČTĚTE SI:

  • Evropa chystá trest za spolupráci s CIA
  • Britové po válce dva roky mučili Němce
  • Archiv nacistů: Počty vší i homosexuálů

Ten v té době již šest let žil v Argentině pod cizím jménem. V Evropě byl přitom hledán za zločiny spáchané v průběhu 2. světové války. 

Eichmann sehrál klíčovou roli při transportu Židů do koncentračních táborů a po svém dopadení v Argentině izraelskou tajnou službou Mossad byl v roce 1962 odsouzen a oběšen.

"Nyní je jasné, že Západní Německo mohlo Eichmanna dopadnut již v roce 1958," komentuje pro CNN celou záležitost historik Timothy Naftali.

"Nově zveřejněné materiály CIA poukazují na to, že také německý kancléř Konrád Adenauer se jeho dopadení obával."

Globkeho vymažte, nařídila CIA

Hledaný Eichmann totiž mohl odhalit identitu Hanse Globkeho, bývalého nacisty a bezpečnostního poradce kancléře Adenauera, který ve službách Američanů působil v Západním Německu a pomáhal jim v organizování antikomunistických aktivit.

Poté, co Izraelci Eichmanna dopadli, americká zpravodajská služba na novináře tlačila, aby ve svých článcích vymazali jakoukoli zmínku o Globkem.

Dokumenty navíc ukazují, že bývalý nacistický důstojník Heinz Felefe, který šéfoval jedné ze západoněmeckých zpravodajských služeb, byl dvojitým agentem a působil rovněž ve službách Sovětského svazu.

Eichmann sehrál klíčovou roli při transportu Židů do koncentračních táborů.
Eichmann sehrál klíčovou roli při transportu Židů do koncentračních táborů. | Foto: Aktuálně.cz

Stinné stránky odhaleny

Více než 27.000 stran dokumentů, které archiv zveřejnil, je vůbec jedním z největších odtajnění dokumentů CIA od druhé světové války.

Záznamy nabízejí pohled do "stinné historie" amerických zpravodajských služeb, které se údajně snažily do svých služeb nalákat řadu nacistických válečných zločinců.  

Vztahům CIA a nacistů se od roku 1999 věnovala pracovní skupina, která má pověření amerického Kongresu. Některá odhalení jsou k nahlédnutí i v publikaci Americké zpravodajské služby a nacisté, zveřejněné v květnu 2004 a také na internetové adrese www.archives.gov.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy