CIA tajila úkryty válečných zločinců

lem, ČTK, CNN
7. 6. 2006 9:30
Washington - Americká ústřední zpravodajská služba CIA během studené války kryla některé válečné zločince a nacisty.

Vyplývá to ze záznamů Národního archivu, které byly zveřejněny v úterý.

Podle nich měla CIA v průběhu 50. let tajit i místo úkrytu válečného zločince Adolfa Eichmanna, protože se bála dalšího vývoje v Západním Německu.

Eichmannův úkryt znám a tajen 

Už v březnu 1958 se jeden z agentů CIA, kteří působili v Západním Německu, zmínil, že zná úkryt Eichmanna.

Infobox

CIA symbol

PŘEČTĚTE SI:

  • Evropa chystá trest za spolupráci s CIA
  • Britové po válce dva roky mučili Němce
  • Archiv nacistů: Počty vší i homosexuálů

Ten v té době již šest let žil v Argentině pod cizím jménem. V Evropě byl přitom hledán za zločiny spáchané v průběhu 2. světové války. 

Eichmann sehrál klíčovou roli při transportu Židů do koncentračních táborů a po svém dopadení v Argentině izraelskou tajnou službou Mossad byl v roce 1962 odsouzen a oběšen.

"Nyní je jasné, že Západní Německo mohlo Eichmanna dopadnut již v roce 1958," komentuje pro CNN celou záležitost historik Timothy Naftali.

"Nově zveřejněné materiály CIA poukazují na to, že také německý kancléř Konrád Adenauer se jeho dopadení obával."

Globkeho vymažte, nařídila CIA

Hledaný Eichmann totiž mohl odhalit identitu Hanse Globkeho, bývalého nacisty a bezpečnostního poradce kancléře Adenauera, který ve službách Američanů působil v Západním Německu a pomáhal jim v organizování antikomunistických aktivit.

Poté, co Izraelci Eichmanna dopadli, americká zpravodajská služba na novináře tlačila, aby ve svých článcích vymazali jakoukoli zmínku o Globkem.

Dokumenty navíc ukazují, že bývalý nacistický důstojník Heinz Felefe, který šéfoval jedné ze západoněmeckých zpravodajských služeb, byl dvojitým agentem a působil rovněž ve službách Sovětského svazu.

Eichmann sehrál klíčovou roli při transportu Židů do koncentračních táborů.
Eichmann sehrál klíčovou roli při transportu Židů do koncentračních táborů. | Foto: Aktuálně.cz

Stinné stránky odhaleny

Více než 27.000 stran dokumentů, které archiv zveřejnil, je vůbec jedním z největších odtajnění dokumentů CIA od druhé světové války.

Záznamy nabízejí pohled do "stinné historie" amerických zpravodajských služeb, které se údajně snažily do svých služeb nalákat řadu nacistických válečných zločinců.  

Vztahům CIA a nacistů se od roku 1999 věnovala pracovní skupina, která má pověření amerického Kongresu. Některá odhalení jsou k nahlédnutí i v publikaci Americké zpravodajské služby a nacisté, zveřejněné v květnu 2004 a také na internetové adrese www.archives.gov.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy