CIA filmovala výslechy vězňů. Záznamy teď zničila

mch, gaz
7. 12. 2007 13:40
Podle ktitiků nechce, aby se vědělo, jak zadržené mučí

Washington - Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zničila videonahrávky, které pořídila při vyšetřování teroristické organizace Al-Káida. Podle šéfa CIA Michaela Haydena záznamy představovaly bezpečnostní riziko a také už "neměly zpravodajskou hodnotu".

Informaci přinesla televizní stanice CNN. Nahrávky CIA údajně pořídila již v roce 2002 a o tři roky později, v roce 2005, je zničila.

Podle jednoho z vládních úředníků šlo o nejméně dva záznamy z výslechů operativce Al-Káidy Abúho Zubajdy a jednoho dalšího muže.

Odpovídal vyhýbavě

Hayden prohlásil, že protože Zubajda na otázky odpovídal "drze a vyhýbavě" v průběhu "běžného vyšetřovacího postupu", bylo nutné přikročit k "jiným způsobům, jak získat informaci".

Nové vyšetřovací metody byly údajně posvěceny ministerstvem spravedlnosti USA. CIA si však pro jistotu pořídila nahrávky, aby měla důkaz, že vše "probíhalo v souladu s ustavenými právními a metodickými směrnicemi".

Šéf CIA Michael Hayden.
Šéf CIA Michael Hayden. | Foto: wikimedia.org

Video však mělo být vyrobeno pouze pro vnitřní potřebu CIA. "Nebylo relevantní pro vnitřní, legislativní nebo soudní vyšetřování," řekl televizi Hayden. 

CIA svůj krok zdůvodňuje i tím, že by nahrané materiály mohly znamenat bezpečnostní riziko.

"Kdyby se někdy dostaly ven, tak by na jejich základě mohli být rozpoznáni někteří naši kolegové, a to by znamenalo vystavit je a jejich rodiny nebezpečí ze strany Al-Káidy," vysvětloval Hayden.

Kritikové: Chcete maskovat porušování práv

Kritikové vyšetřovacích metod CIA však upozorňují na to, že zničení nahrávek je jen další ukázkou toho, že se nikdo nemá dozvědět, jakým způsobem tajné služby vězně vyslýchají.

"Když administrativa opustí vysoký morální standard, dává v sázku náš historický závazek vůči lidským právům, který je součástí dědictví každého Američana," prohlásil americký senátor Patrick Leahy.

"Cena je ještě vyšší, když jsou tyto akce skryty a nemůže být vyvozena zodpovědnost," dodal. 

Obrázky z irácké věznice Abú Ghraib obletěly svět. Chce se CIA vyhnout podobnému skandálu?
Obrázky z irácké věznice Abú Ghraib obletěly svět. Chce se CIA vyhnout podobnému skandálu? | Foto: Reuters

Prozradit identitu mohou miliony dokumentů

Že byly pásky zničeny, protože zachycovaly kontroverzní vyšetřovací metody, potvrdilo listu New York Times i několik bývalých a současných agentů americké rozvědky.

Mezi vyšetřovacími metodami používanými CIA je například tzv. "simulované topení", při němž je spoutanému hlava omotána látkou, přes kterou vyslýchající lijí vodu. Ta se dostává vězni do plic a vyvolává dušení. 

Tento způsob výslechu je lidskoprávními organizacemi jako Human Rights Watch označován za mučení. Podle ředitele washingtonské pobočky Human Rights Watch Toma Malinowského je důvod pro zničení pásek, uvedený Haydenem, jen "těžko uvěřitelný".

"Miliony dokumentů v archivech CIA by - pokud by se dostaly ven - prozradily důstojníky CIA," řekl New York Times. "Jediný rozdíl je v tom, že tyto pásky zobrazovaly kriminální aktivity."

 

Právě se děje

Další zprávy