Ambasádu KLDR přepadli muži s vazbami na CIA, tvrdí list. Personál svázali

Zahraničí Zahraničí
13. 3. 2019 15:50
Severokorejská ambasáda ve Španělsku leží v klidné madridské čtvrti. Před několika týdny ale její zaměstnanci prožili neobvykle dramatické odpoledne. V pátek 22. února do sídla vpadla skupina maskovaných mužů s falešnými zbraněmi. Všechny přítomné obyvatele zbili, svázali a na hlavu jim nasadili pytle. Pak je začali vyslýchat.
Severokorejské velvyslanectví v Madridu.
Severokorejské velvyslanectví v Madridu. | Foto: Reuters

Na velvyslanectví KLDR v Madridu pracuje v současné době jeden diplomat, několik jeho asistentů a rodinní příslušníci. Jedné ženě se podařilo po dvou hodinách agresorům proklouznout. Vyskočila oknem ven a volala o pomoc. Slyšel ji soused, který zavolal policii.

Když policisté na místo dorazili, zdálo se, že šlo o planý poplach. U dveří je přivítal muž, který jim řekl, že se uvnitř nic neděje. O několik minut později od sídla velvyslanectví vyrazila dvě luxusní vozidla. Policie vrazila do budovy, kde našla svázané rukojmí. Dva z nich museli ošetřit přivolaní lékaři. Chyběli jim počítače a mobilní telefony.

Co se na severokorejské ambasádě v Madridu v únorový pátek stalo? Španělští vyšetřovatelé hned zpočátku vyloučili běžné přepadení. Celá akce proběhla hladce a musela být pečlivě naplánovaná. Podle nejnovějších informací, které přinesl španělský deník El País, se na útoku podílela americká zpravodajská služba CIA. Minimálně dva z útočníků na ni mají údajně přímé vazby.

Jestli je to pravda, potvrdí španělský nejvyšší soud. Vyšetřování celé události podle španělského deníku zatím probíhá utajovaně. Útočníkům ale zřejmě šlo o získání informací o Kim Hjok-čcholovi, bývalém severokorejském velvyslanci v Madridu, kterého Španělsko v roce 2017 v reakci na severokorejské testy jaderné zbraně Madrid vyhostil.

Kim Hjok-čchol je jedním z nejvěrnějších diplomatů severokorejského diktátora. Vedl přípravy na druhý summit Kim Čong-una s Donaldem Trumpem ve Vietnamu a je hlavním vyjednavačem se Spojenými státy o nukleárním odzbrojení KLDR výměnou za zrušení ekonomických sankcí.

Americké tajné služby se o severokorejského velvyslance ve Španělsku zajímaly už před dvěma lety, připomněl španělský deník El Mundo. Na španělské tajné služby se CIA ještě před jeho vyhoštěním obrátila s podezřením, že jde o špiona, který by mohl mít informace o tajných severokorejských raketách.

 

Právě se děje

Další zprávy