Ambasádu KLDR přepadli muži s vazbami na CIA, tvrdí list. Personál svázali

Zahraničí Zahraničí
13. 3. 2019 15:50
Severokorejská ambasáda ve Španělsku leží v klidné madridské čtvrti. Před několika týdny ale její zaměstnanci prožili neobvykle dramatické odpoledne. V pátek 22. února do sídla vpadla skupina maskovaných mužů s falešnými zbraněmi. Všechny přítomné obyvatele zbili, svázali a na hlavu jim nasadili pytle. Pak je začali vyslýchat.
Severokorejské velvyslanectví v Madridu.
Severokorejské velvyslanectví v Madridu. | Foto: Reuters

Na velvyslanectví KLDR v Madridu pracuje v současné době jeden diplomat, několik jeho asistentů a rodinní příslušníci. Jedné ženě se podařilo po dvou hodinách agresorům proklouznout. Vyskočila oknem ven a volala o pomoc. Slyšel ji soused, který zavolal policii.

Když policisté na místo dorazili, zdálo se, že šlo o planý poplach. U dveří je přivítal muž, který jim řekl, že se uvnitř nic neděje. O několik minut později od sídla velvyslanectví vyrazila dvě luxusní vozidla. Policie vrazila do budovy, kde našla svázané rukojmí. Dva z nich museli ošetřit přivolaní lékaři. Chyběli jim počítače a mobilní telefony.

Co se na severokorejské ambasádě v Madridu v únorový pátek stalo? Španělští vyšetřovatelé hned zpočátku vyloučili běžné přepadení. Celá akce proběhla hladce a musela být pečlivě naplánovaná. Podle nejnovějších informací, které přinesl španělský deník El País, se na útoku podílela americká zpravodajská služba CIA. Minimálně dva z útočníků na ni mají údajně přímé vazby.

Jestli je to pravda, potvrdí španělský nejvyšší soud. Vyšetřování celé události podle španělského deníku zatím probíhá utajovaně. Útočníkům ale zřejmě šlo o získání informací o Kim Hjok-čcholovi, bývalém severokorejském velvyslanci v Madridu, kterého Španělsko v roce 2017 v reakci na severokorejské testy jaderné zbraně Madrid vyhostil.

Kim Hjok-čchol je jedním z nejvěrnějších diplomatů severokorejského diktátora. Vedl přípravy na druhý summit Kim Čong-una s Donaldem Trumpem ve Vietnamu a je hlavním vyjednavačem se Spojenými státy o nukleárním odzbrojení KLDR výměnou za zrušení ekonomických sankcí.

Americké tajné služby se o severokorejského velvyslance ve Španělsku zajímaly už před dvěma lety, připomněl španělský deník El Mundo. Na španělské tajné služby se CIA ještě před jeho vyhoštěním obrátila s podezřením, že jde o špiona, který by mohl mít informace o tajných severokorejských raketách.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy