Chudoba zkracuje život o více než dva roky. Je to zabiják jako cukrovka čí kouření, ukázala studie

ČTK Iva Špačková ČTK, Iva Špačková
11. 2. 2017 18:14
Chudoba zabíjí podobně jako kouření či cukrovka. S tímto tvrzením přišli vědci z projektu Lifepath, který financovala Evropská unie. Na zdraví i délce života lidí se podle vědců podepisuje negativně hlavně nízká úroveň vzdělání, špatné profesní zařazení a nízký příjem. Nuzné podmínky zkracují život člověka v průměru o dva roky.
Foto: Thinkstock

Řím - Chudoba zkracuje život lidí. To je výsledek studie vědců projektu Lifepath opírající se o data více než 1,7 milionu lidí. Projekt, který financovala Evropská komise, dokládá, že špatné podmínky připravují lidi o měsíce života podobně jako cukrovka či kouření.

Autoři studie, jejíž závěry zveřejnil časopis Lancet, tvrdí, že v průměru lidé přicházejí kvůli chudobě o 2,1 roku života. Ženám se život zkracuje o 1,5 roku a mužům o 2,6 roku. Pro srovnání: kouření zkrátí život o 4,8 roku, cukrovka o 3,9 roku a sedavý způsob života o 2,4 roku.

"Byli jsme překvapeni, že špatné sociálně ekonomické podmínky mohou lidi zabíjet stejně rychle, jako silně rizikové faktory, tedy kouření, obezita a vysoký krevní tlak," uvádí koordinátorka studie Silvia Stringhiniová z univerzitní polikliniky v Lausanne.

Studie zkoumala data lidí z Británie, Itálie, Portugalska, Spojených států, Austrálie, Švýcarska a Francie. Porovnávala přitom vliv dosud známých rizikových faktorů (kouření, alkohol, sedavý způsob života) a faktoru chudoby. Výsledky jasně ukázaly, že nuzné podmínky zatěžují zdraví způsobem, který je srovnatelný s obezitou a kouřením. Účastníci studie byli sledováni po dobu 13 let, a tak bylo možné odhadnout počet let, která byla v průměru ztracena kvůli špatným sociálně ekonomickým podmínkám.

"Skutečnost, že nízký sociálně ekonomický status je zřejmě spojen s vyšší úmrtností, byla vědecké obci léta známa, naše práce je ale první, která srovnávala tento parametr s dalšími významnými rizikovými faktory a kvantitativně ukázala, že život v chudobě zkracuje délku života o více než dva roky," dodává Stringhiniová.

Instituce však dělají podle autorů studie málo nebo vůbec nic, aby chudobu odstranily. Ta přitom stojí u zrodu nevhodného životního stylu a chování, pokud jde o prevenci a léčbu nemocí.

Výzkum umožňuje odhalit, pomocí jakých biologických mechanismů (například špatné fungování imunitního systému) nízký sociálně ekonomický status ohrožuje zdraví, vysvětluje koordinátor studie Paolo Vineis. Podle něj na základě takového výzkumu mohou politici a organizace zabývající se veřejným zdravím lépe nasměrovat své kroky k tomu, aby chudoba měla na lidi méně devastující vliv.

 

Právě se děje

Další zprávy