Osm miliardářů má víc než půlka světa? Studie o nerovnosti bohatství dráždí ekonomy

Ekonomika Ekonomika
17. 1. 2017 18:25
Nezisková organizace Oxfam, která dlouhodobě ukazuje na nerovné rozdělení bohatství ve světě, vydala před Světovým ekonomickým fórem v Davosu studii, která nadzvedla velkou část ekonomů. Ti aktivistům vytýkají, že míchají jablka s hruškami, když mezi nejchudší obyvatele světa řadí třeba lidi ze západního světa, kteří splácejí hypotéku.
Ilustrační snimek
Ilustrační snimek | Foto: Reuters

Londýn/Praha – Zavádějící, nicneříkající, politický pamflet – tak ekonomové vesměs označují studii neziskové organizace Oxfam, podle které vlastní osm nejbohatších jedinců světa stejný majetek jako 3,6 miliardy chudší populace. Oxfam zprávu vydal tradičně těsně před zahájením Světového ekonomického fóra v Davosu, a ekonomické experty tak opět popudil metodikou, podle které k výsledku došel.

"Každý rok nás statistiky Oxfamu o bohatství uvádějí v omyl," říká vedoucí výzkumu v Adam Smith Institute Ben Southwood. "Data jsou v pořádku – pocházejí od Credit Suisse –, ovšem interpretace nikoli," dodává.

Oxfam používá pro srovnání majetku čistá aktiva, což může do skupiny nejchudších paradoxně zařadit i relativně dobře fungující domácnosti. "V USA má řada lidí dům na hypotéku a auto na leasing. Kvůli dluhům pak mohou vykázat čistý majetek nulový, nebo dokonce záporný. Žijí si přitom mnohem lépe než skutečně chudí lidé v Africe nebo v Indii, kde nejsou úvěry tak lehce k dispozici nebo lidé nemají dostatečně vysoké a stabilní příjmy na to, aby je dokázali splácet," vysvětluje Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

"Někteří chudí mají určité úspory, zatímco jiní jsou až po uši v dluhu. Rovněž ovšem někteří bohatí jsou až po uši v dluhu. Někteří chudí zas nevlastní vůbec nic, ani ty nejtenčí úspory," potvrzuje ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. "Takže když tyto chudé hodíme do jednoho pytle, sečteme zůstatky jejich kont (pokud nějaká mají), i s příslušnými znaménky, dospějeme nevyhnutelně k nějaké nízkému číslu. K číslu, které však v podstatě nic neříká," upozorňuje Kovanda.

Naproti datům od Credit Suisse Oxfam staví žebříček nejbohatších lidí podle časopisu Forbes. Majetek chudší poloviny lidstva tak porovnává třeba s nejbohatším člověkem na planetě a zakladatelem Microsoftu Američanem Billem Gatesem. Jeho majetek je odhadován na 75 miliard dolarů (1,9 bilionu Kč). Mezi osmi nejbohatšími je například i Španěl Amancio Ortega, zakladatel módního řetězce Inditex s odhadovaným majetkem 67 miliard dolarů, anebo finančník Warren Buffett s 60,8 miliardy dolarů.

"Je nestoudné, že tolik bohatství je v rukou několika jedinců, když každý desátý člověk na světě musí přežít se dvěma dolary na den," uvedla Winnie Byanyimová z Oxfamu. "Nerovnost žene do chudoby stovky milionů lidí, rozděluje společnost a podkopává demokracii," podotýká Byanyimová, která se zasedání v Davosu zúčastní. Světoví lídři debatují v Davosu ode dneška a mezi hlavní témata patří i rostoucí nespokojenost veřejnosti s důsledky globalizace.

Zpráva Oxfamu sice podle britského ekonoma Gerarda Lyonse nenabízí zcela ucelený obrázek o ekonomickém stavu ve světě, organizace ale podle něj dělá dobře, když "vypichuje" firmy, které svými obchodními modely – zaměřujícími se na stále vyšší zisky svých majitelů a manažerů – přispívají k nerovnosti.

Faktem totiž je, že nůžky mezi nejbohatšími a nejchudšími lidmi se rozevírají rychle. "Problém to představuje především ve vyspělých ekonomikách, které byly historicky zvyklé na silnější střední třídu. Zostřující globální konkurence, která má svůj odraz v rozevírajících se příjmových i majetkových nůžkách, dostává střední třídu pomalu mimo hru," upozorňuje Bureš. To může být podle něj vážný problém pro fungování demokratických institucí, které předpokládají určitou míru sociální soudržnosti.

Na druhou stranu podle Southwooda se životní podmínky chudých rok od roku zlepšují. A rozevírání majetkových a příjmových nůžek šlo v minulosti v rozvíjejících se ekonomikách ruku v ruce s bohatnutím i těch nejchudších.

"Za posledních dvacet let poklesl počet lidí, kteří žijí pod hranicí absolutní chudoby (příjem okolo 1,25 USD/den) ze zhruba 30 procent na přibližně 10 procent," připomíná Bureš. Od roku 1990 tak unikla chudobě podle dat Světové banky téměř 1,1 miliardy lidí, přičemž okolo 100 milionů z nich se dostalo z chudoby právě v její nejextrémnější podobě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy