Kodaň - Tři skandinávské země odhalily plán útoku, na jehož konci měla být smrt íránského opozičního aktivisty v Kodani. Podezřelého pachatele zadržela švédská policie poté, co si fotil bydliště představitele Arabské fronty pro osvobození Ahvázu. Skupiny, která reprezentuje arabskou menšinu na jihu Íránu.
Zadrženým je Íránec, který žil několik let v Norsku. Vyšetřování podle Kodaně prokázalo, že atentát plánovala íránská rozvědka.
"Máme zde co dělat s plánováním útoku na dánské půdě, které mají na svědomí íránské bezpečnostní složky. Samozřejmě že něco takového je pro nás nepřijatelné," prohlásil šéf dánské kontrarozvědky Finn Borch Andersen.
Kodaň nyní chce předložit Evropské unii návrh, aby přijala sankce proti Íránu. A to v dost citlivé době. V neděli totiž začnou platit jiné velmi přísné sankce, které na islámskou republiku uvalil americký prezident Donald Trump. Jejich cílem je výrazně omezit export íránské ropy a Bílý dům chce, aby se evropské firmy úplně stáhly z Íránu. EU to odmítá a naopak zamýšlí spolupráci s Teheránem rozšířit.
Dánský apel tak jde proti této politice. Podle místních médií jsou ale důkazy jasné. Muže zatkla švédská policie už 21. října, z důvodu dalšího pátrání ale Dánsko zveřejnilo případ až tento týden. Letos jde už o druhé zmaření útoku na íránskou opozici v Evropě.
Zpětně se také vysvětlila záhadná dánská akce z 28. září. Dánové ten den na několik hodin uzavřeli most do Švédska a také přerušili trajektovou dopravu. Šlo o pátrání, které se týkalo právě atentátu na íránské exulanty.
Jde o druhý podobný případ, který se týká atentátů na členy íránské opozice. V červenci se několik zemí podílelo na zatčení Íránce Asána Sádúního. Před několika lety získal azyl v Belgii, když se označil za člena v Íránu pronásledované opoziční organizace Lidoví mudžáhidové. Na veřejnosti a sociálních sítích vystupoval jako velký fanoušek německé rockové skupiny Rammstein.
Íránské rozvědce se jej ale podařilo naverbovat do svých služeb, měl provést pumový útok na konferenci Lidových mudžáhidů nedaleko Paříže. Když jej policie zatýkala, měl nálož u sebe. Německá policie pak zadržela íránského diplomata, akreditovaného ve Vídni. Ten se se Sádúním sešel a předal mu jak instrukce, tak bombu.
Podle německé spolkové prokuratury působil Asadolláh Asadí od roku 2014 jako třetí velvyslanecký rada na zastupitelském úřadu Íránu ve Vídni. Zároveň ale pracoval pro íránské ministerstvo tajných služeb, jehož úkolem je bojovat proti opozici v exilu.
Teherán popírá, že by měl s útoky ve Francii nebo Dánsku cokoliv společného. "Jsem si jistý, že podobné plány měli nebo mají Íránci také v dalších evropských zemí. V následujících dnech oslovíme naše spojence v Evropské unii a budeme patřičně reagovat," řekl ve středu dánský premiér Lars Rokke Rasmussen.
Evropské země také pobouřil případ exilového kritika saúdskoarabského režimu Džamála Chášukdžího, který na začátku října přišel na krátkou návštěvu konzulátu své země v Istanbulu. Z budovy neodešel a postupně vyšlo najevo, že byl na konzulátu brutálně zavražděn.