Norimberk - Německo a Česko chtějí společně bránit pohraniční kriminalitě. Český ministr vnitra Milan Chovanec se na tom dohodl se svým bavorským protějškem Joachimem Hermannem při své dnešní návštěvě v Norimberku.
Základem dohody by se měl stát boj proti výrobcům a pašerákům drog. Ministři chtějí zefektivnit potírání drogových laboratoří, které se často vyskytují právě v českém pohraničí.
Odtud pašeráci do Německa převážejí pervitin. Oblast platí už mnoho let za jednu z drogových centrál, ve které hrají velkou roli čeští výrobci narkotik.
Syntetická droga představuje pro českou i bavorskou policii zásadní problém. Bavorské úřady zaznamenávají každý rok případy, kdy se pachatelé pokouší propašovat přes hranice desítky kilogramů této látky. Ministři proto hodlají také vzájemně spolupracovat na rozbití pohraničních pašeráckých gangů.
Například v minulém roce zadržela policie muže na Mnichovském letišti, který se pokoušel odletět do Japonska s 20 kilogramy pervitinu v kufrech. Za letošek zajistili Bavoři zatím skoro 15 kilogramů.
Stále častější případy pervitinu na hranicích jsou způsobené rapidním růstem poptávky a to hlavně ve větších německých městech. Proto se také Bavorsko snaží s drogovou závislostí bojovat různými způsoby. Například v rámci projektu Midzone navštěvují mladí lidé večerní kluby a večírky a vysvětlují svým vrstevníkům nevyhnutelné negativní následky užívání drog.
“Kvůli značnému nárůstu problému s pervitinem se rozhodlo Bavorsko posílit prevenci proti této nebezpečné droze,” uvedla bavorská ministryně zdravotnictví Melanie Humlová pro server Bayerischer Rundfunk.
Pašeráci jsou ve své činnosti značně vynalézavé. “Vždycky se něco najde,” tak zní heslo celníků v Oberfranku, bavorském regionu, kde je boj proti přílivu drog z Česka nejúpornější. Plastikové lahve a sáčky od brambůrek patří k těm ordinérnějším skrýším. Pervitin si někteří dobrodruzi umisťují do tělních otvorů, jiní je zašívají do potahů v autě.
Připravujeme podrobnosti.