Představitelé židovské obce v Chorvatsku bojkotovali páteční ceremonii na počest obětí někdejšího koncentračního tábora Jasenovac, označovaného jako "chorvatská Osvětim". Současně obvinili úřady z nečinnosti vůči projevům pronacistických nálad v zemi, uvedla agentura AFP.
Tábor Jasenovac zřídil ustašovský režim, který kolaboroval s nacistickým Německem. Tento režim v Chorvatsku za druhé světové války pronásledoval a zavraždil statisíce Srbů, Židů, Romů i chorvatských odpůrců fašismu.
Židé, Srbové a Romové tři roky kritizovali počínání úřadů a nezúčastnili se oficiálních ceremonií v táboře, než se v roce 2020 rozhodli k ní připojit a souběžně spustit dialog s úřady. Loni se společná ceremonie nemohla konat kvůli pandemii covidu-19.
Konzervativní chorvatská vláda čelí v posledních letech kritice, že se dostatečně neohrazuje proti vzestupu popularity ustašovské ideologie a historickému revizionismu krajní pravice. Poslední skandál vypukl poté, co vládní představitel během slavnosti na počest příslušníků polovojenských uskupení z války v 90. letech minulého století prohlásil, že Chorvatsko "by neexistovalo bez 10. dubna 1941". Právě v tento den se zrodil loutkový ustašovský stát.
Vláda se pokusila od všeho distancovat. Premiér Andrej Plenković v pátek prohlásil, že zmocněnec byl "nezkušený" a že se dopustil "vážné chyby". "Jasně odsoudit zločiny spáchané v táboře Jasenovac je nesmírně důležité, a to nejen kvůli obětem, ale také kvůli mladým lidem, dosud neobeznámeným s našimi dějinami," řekl premiér během páteční ceremonie.
Židovská obec, která od vlády požaduje, aby zakázala veškeré ustašovské symboly, uspořádá vlastní pietní akci příští týden.
V ustašovském Chorvatsku, které zahrnovalo také celou Bosnu, bylo asi 80 koncentračních táborů. Jasenovac byl z nich největší a nejkrutější. Počet obětí je předmětem sporů. Podle jmenného seznamu obětí, sestaveného historiky památníku Jasenovac, ustašovci v táboře od srpna 1941 do dubna 1945 zavraždili 83 145 Srbů, Židů, Romů a antifašistů, včetně 114 Čechů a 106 Slováků. Srbské zdroje uvádějí až 700 tisíc obětí, washingtonský památník holokaustu uvádí 100 tisíc.
Každoroční ceremonie mají připomenout poslední pokus vězňů o útěk, než ustašovci tábor zcela zlikvidovali.