reklama
 
 

Chorvaté mají první prezidentku, volby vyhrála Kitarovičová

Aktualizováno 11. 1. 2015 23:22
Kolinda Grabarová Kitarovičová porazila ve druhém kole přímé volby stávající hlavu státu, právníka a hudebního skladatele Iva Josipoviče.

Záhřeb - První chorvatskou prezidentkou se ve druhém kole voleb stala opoziční kandidátka Kolinda Grabarová Kitarovičová. Vyplývá to z údajů, které státní komise oznámila po sečtení hlasů z více než 99 procent volebních středisek.

Ve druhém kole voleb Kitarovičová porazila dosavadního prezidenta Iva Josipoviče, který své soupeřce už poblahopřál.

Výsledek je nicméně velmi těsný. Vítězství bývalé ministryně zahraničí předpovídaly už odhady zveřejněné po uzavření volebních středisek, při průběžném sčítání hlasů ale nejprve vedl Josipović.

Po sečtení hlasů z 99,23 procenta středisek má Kitarovičová na své straně 50,4 procenta hlasujících voličů, zatímco její konkurent 49,6 procenta..

Účast ve druhém kole byla poměrně nečekaně vyšší než před 14 dny. Zatímco v prvním kole přišlo 47 procent voličů, dnes jich hlasovalo 59 procent.

Test síly pravice a levice

Kitarovičová je po patnácti letech prvním pravicovým kandidátem, který usedne do prezidentského křesla v záhřebské vile Pantovčak.

Volební klání totiž bylo současně považováno za test poměru sil mezi pravicí a levicí před parlamentními volbami, které by se měly konat do konce letošního roku. Kitarovičová kandidovala za opoziční pravicové Chorvatské demokratické společenství (HDZ), Josipoviče podporovala vládní Sociálnědemokratická strana (SDP).

Právě to podle politologů nakonec nejspíš rozhodlo o úspěchu opoziční kandidátky. Ekonomika země je totiž již šestý rok po sobě ve špatné kondici, nezaměstnanost dosahuje dvaceti procent a životní úroveň většiny obyvatelstva, které po vstupu do Evropské unie v červenci 2013 očekávalo "zářné zítřky", se nelepší. Sondáže také v posledních měsících zaznamenaly pokles popularity prezidenta.

Kitarovičové zřejmě rovněž pomohla vysoká účast Chorvatů z Hercegoviny, kteří mohli volit, protože mají kromě bosenského i chorvatské občanství, a kteří ve volbách obvykle houfně podporují HDZ. Ve velkém počtu přišli i v neděli, podle agentur se kvůli tomu v Mostaru hlasování prodloužilo.

Josipović uznal porážku

"Demokracie zvítězila. Paní Grabarová Kitarovičová vyhrála v demokratickém soupeření a blahopřeji jí. Rozdíl je velmi malý, ale podstata demokracie je v tom, že ten, kdo dostane více hlasů, vítězí," prohlásil Josipović v projevu, jímž uznal porážku.

"Nedovolím, aby někdo říkal, že Chorvatsko nebude bohaté. Chorvatsko bude nejrozvinutější zemí Evropské unie i na světě. To vám slibuji," prohlásila podle deníku Večernji list na druhé straně Kitarovičová v zápalu nadšení z vítězství.

Zkušená diplomatka

Šestačtyřicetiletá Kolinda Grabarová Kitarovičová je někdejší ministryní pro evropskou integraci a v letech 2005 až 2008 šéfovala resortu zahraničních věcí.

Po odchodu z čela chorvatské diplomacie působila tato atraktivní blondýna jako velvyslankyně v USA a od července 2011 pracuje jako asistentka generálního tajemníka NATO pro veřejnou diplomacii. Je první ženou v alianci na podobné pozici.

Hovoří plynně anglicky a španělsky, ovládá i portugalštinu a rozumí německy, italsky a francouzsky.

Od roku 1996 je vdaná a má dvě děti. Její manžel Jakov Kitarović, který se také angažoval v pravicové straně HDZ, vystudoval elektrotechniku a působil jako vysokoškolský učitel. Později ale převzal péči o rodinu.

autor: ČTK | 11. 1. 2015 20:28

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama