Chirakův problém jménem Černobyl

Martin Novák Martin Novák
3. 6. 2006 0:00
Paříž - Černobyl není ani po dvaceti letech pro Francii minulostí. Dvaaosmdesátiletého exšéfa úřadu pro monitorování radioaktivity čeká soud.

Je obviněn ze zamlčování následků výbuchu.

Profesora Pierre Pellerina dotlačili před soud protijadení aktivisté a seskupení lidí, kteří onemocněli rakovinou štítné žlázy a vinu za to dávají Černobylu.

Bývalého ředitele Centrálního úřadu na ochranu před radioktivitou obviňují z toho, že bagatelizoval vliv katastrofy. Důvodem měl údajně být tlak francouzské jaderné lobby, která měla zájem na dalším budování atomových elektráren doma i v zahraničí a obávala se zvýšeného odporu veřejnosti proti jádru. 

Pellerinův úřad spolupracoval s ministerstvem zdravotnictví. V době, kdy nad Francií přecházel radiokativní "mrak"  (zhruba mezi 30. dubnem a 6. květnem 1986), vydával uklidňující prohlášení a tvrdil, že Francii nehrozí žádné nebezpečí.

Na rozdíl od jiných západoevropských států Francie nepřijala žádná opatření.

Na mušce je i Jacques Chirac

Žalující strana chce, aby před soudem stanuly i tehdejší politické špičky. Za viníka označuje kromě jiných i prezidenta Jacquese Chiraka, který byl před dvaceti lety premiérem.

Případný skandál by prezidentovi mohl znepříjemnit závěr jeho dlouholeté politické kariéry. 

"Máme dnes důkazy, že oficiální vyhodnocení hrozby a následků Černobylu bylo chybné. Takže žaloby na ty, kteří na tom mají podíl, musejí uspět. Nechápu, jak by tomu mohlo být jinak," řekla agentuře AFP Chantal Hoirová, prezidentka Francouzského svazu obětí rakoviny štítné žlázy.

Analýzy, které nezávisle na sobě nedávno vypracovali dva odborníci, se shodují. Pellerinův úřad podle nich věděl o vysokém stupni radiace v jihovýchodní Francii a na Korsice, ale z nějakého důvodu fakta nezveřejnil, uvádí AFP.

Jacques Chirac byl v době černobylské havárie předsedou vlády.
Jacques Chirac byl v době černobylské havárie předsedou vlády. | Foto: Reuters

"Šlo o snahu ochránit pověst francouzského jaderného průmyslu. Za pomoci lží a pod ochranou státu," uvádí ve svém prohlášení organizace Sortir du Nucleaire (Pryč s atomovou energií).

Část vědců a lékařů hájí obžalovaného

Dvaaosmdesátiletý profesor ale může při procesu počítat i s lidmi, kteří stojí na jeho straně.

Skupina známých fyziků a vědců napsala prezidentu Chirakovi otevřený dopis, kde ho vyzývají k podpoře Pellerina. Tvrdí, že profesor zvládl krizi dobře, nezavdal příčiny ke zbytečné panice a jeho kritici následky Černobylu přehánějí.

Někteří lékaři zase zpochybňují, že by radioaktivitu štítné žlázy u postižených lidí vyvolal v rozhodující míře právě Černobyl. Podle něj se ve Francii vyskytuje hodně případů už od poloviny sedmdesátých let.

Při středečním čtyřhodinovém výslechu Pellerin prohlásil: "Zveřejnil jsem pravdivé a ověřené informace!"

 

Právě se děje

Další zprávy