Drtivé vítězství levice v Chile. Vyhrála socialistka

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2013 10:25
Bacheletová porazila kandidátku vládních konzervativců, prezidentkou bude podruhé.
Michelle Bacheletová hovoří ke svým stoupencům po prvním kole chilských prezidentských voleb. (17. listopadu 2013)
Michelle Bacheletová hovoří ke svým stoupencům po prvním kole chilských prezidentských voleb. (17. listopadu 2013) | Foto: Reuters

Santiago de Chile - Jasným vítězstvím levice skončilo nedělní druhé kolo prezidentských voleb v Chile.

Socialistka Michelle Bacheletová získala 62 procent hlasů, kandidátka vládních konzervativců Evelyn Mattheiová 38 procent. Chybělo málo a vyhrála už v prvním kole.

Dvaašedesátiletá vítězka se prezidentkou stává podruhé - úřad hlavy státu zastávala už v letech 2006 až 2010. Bacheletová byla tehdy velmi populární, dvakrát za sebou ale kvůli ústavě zvolena být nemohla. #box1

"Jsem šťastná z výsledku a vítězství a budu prezidentka každého v Chile," řekla Bacheletová po sečtení 90 procent hlasů.

"Jsem pyšná, že jsem vámi zvolená prezidentka. Jsem pyšná na zemi, kterou jsme vybudovali, a ještě pyšnější na zemi, kterou vybudujeme," dodala. #foto2

Od éry Augusta Pinocheta se v Chile ještě nikdo dvakrát prezidentem nestal.

Poražená pravice

Právě propojení s Pinochetovou vládou z let 1973 až 1990 hodně uškodilo kandidátce pravice, Evelyn Mattheiové. Navíc působila v nepopulární vládě končícího prezidenta Sebastiána Piňery.

Od hlasu pro Bacheletovou se Mattheiová voliče snažila odradit poukazováním na socialistickou Venezuelu.

"Chtějí změnit ústavu podobně jako Venezuela, kde je každý den těžší sehnat jídlo. Nepřipomíná vám to něco?" prohlásila s odkazem na katastrofální vývoj ekonomiky v důsledku socialistické politiky svrženého prezidenta Salvadora Allendeho počátkem 70. let.

Zlomila nedůvěru k armádě

Bacheletovou do prezidentského křesla katapultoval neformální a vřelý přístup k lidem. Když v březnu 2010 končila svůj první prezidentský mandát, dosahovala její popularita více než 80 procent.

Charismatická Bacheletová, která kromě španělštiny hovoří anglicky, německy, francouzsky a portugalsky, má v politickém životopisu ještě jedno prvenství - v letech 2002 až 2004 jako první žena v Latinské Americe vedla ministerstvo obrany.

V této funkci se jí podařilo rozptýlit nedůvěru Chilanů k armádě. V Chile až v roce 1990 skončila vojenská diktatura.

Hrůzy režimu Augusta Pinocheta přitom nově zvolená prezidentka pocítila na vlastní kůži. Její otec, generál Alberto Bachelet, který zůstal věrný svrženému prezidentovi Salvadoru Allendemu, byl v prvních dnech převratu zatčen a ve vězení na následky mučení zemřel.

Uvězněna byla také Michelle a její matka, která se živila jako archeoložka. Po propuštění z vězení emigrovaly, nejprve do Austrálie, poté do východního Německa.

 

Právě se děje

Další zprávy