Oslavy Pinocheta zalilo násilí, policie zatkla 264 osob

ČTK ČTK
12. 9. 2013 21:15
Jednoho z nejvýše postavených policejních důstojníků zranila zápalná lahev
Momentka z protestu ve městě Valparaiso.
Momentka z protestu ve městě Valparaiso. | Foto: Reuters

Santiago de Chile - Při násilnostech doprovázejících 40. výročí Pinochetova převratu bylo zraněno 42 policistů včetně jednoho z nejvyšších důstojníků. Chilská policie během střetů zatkla 264 lidí, informovala ve čtvrtek agentura AP.

Výtržnosti v ulicích hlavního města Santiaga doprovázejí výročí převratu každoročně a v souvislosti s nimi letos prezident Sebastián Piněra předložil parlamentu návrh zákona zpřísňujícího tresty za násilí na policistech.

Šest policistů utrpělo vážná zranění, když na ně v noci na dnešek útočníci vrhli nádoby s kyselinou. Generála Rodolfa Pacheca, jednoho z nejvýše postavených důstojníků policejního sboru v metropoli Santiagu, musel převézt do nemocnice vrtulník. Generála totiž na hlavě zranila zápalná lahev.

Výtržníci zapálili nejméně tři autobusy veřejné dopravy, aby je použili při stavbě barikád, kterých blokovaly provoz v ulicích hlavního města desítky.

Prezident Piňera navštívil zraněné policisty v nemocnici a vyzval veřejnost, aby pomohla k identifikaci pachatelů.

"Tato noc byla násilná, ale mohla být ještě daleko násilnější, kdyby policie účinně nezareagovala. Podle nás mají násilnosti na svědomí organizované skupiny, ke kterým se přidali obvyklí výtržníci," řekl Piňera novinářům. Na mysli měl podle všeho ultralevicové skupiny, které se v Chile často zapojují do různých demonstrací s cílem vyvolat násilí.

Jejich členové i v noci na čtvrtek vrhali na policisty kameny, zápalné lahve a v některých případech i nádoby s kyselinou.

Násilnosti provázely čtyřicáté výročí dne, kdy generál Augusto Pinochet zaútočil 11. září 1973 na prezidentský palác. V něm socialistický prezident Salvador Allende podle oficiální verze spáchal sebevraždu. Pinochetova diktatura trvala 17 let, počet jejích obětí se odhaduje na 3095, včetně 1200 "zmizelých". Další desetitisíce lidí podstoupily mučení.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy