Chevron se neomluvil, soud mu zvýšil pokutu o miliardy

Zahraničí Zahraničí
4. 1. 2012 14:08
Firma má za ekologické škody zaplatit přes 18 miliard dolarů, původně to bylo 8,6 miliardy
Foto: Reuters

Quito - Ekvádorský odvolací soud v úterý výrazně zvýšil pokutu, kterou má zaplatit ropný gigant Chevron za ekologické škody v Amazonii.

Podle nejnovějšího rozsudku, o němž informoval server BBC, má americká firma zaplatit 18,2 miliardy dolarů (361 miliard korun).

Původně ji soud 14. února 2011 odsoudil k sankci 8,6 miliardy dolarů a omluvě. Chevron se ovšem neomluvil, a tak musí zaplatit více.

Rozhodnutí přivítal nejen advokát Pablo Fajardo, jenž zastupuje 30 tisíc lidí, kteří na Chevron podali žalobu za těžké poškození jejich zdraví, ale i prezident Rafael Correa.

Naopak Američané s něčím takovým nesouhlasí a nejnovější výrok označili za "nezákonný". V prohlášení na webu napsali, že jde o "křiklavý příklad politizace a korupce ekvádorské justice".

Miliony kubíků odpadu

Spor se týká škod, které měla v ekvádorské Amazonii napáchat v letech 1972 až 1992 ropná společnost Texaco. Tu Chevron koupil v roce 2001, ovšem jakoukoliv vinu odmítá.

Podle soudu zamořilo prales až 68 milionů kubíků odpadů, což v důsledku přivodilo onemocnění či smrt mnoha tamních indiánů.

Chevron se brání, že Texaco veškeré následky těžby odstranilo a verdikt tak odporuje vědeckým důkazům. A hodlá se bránit u Nejvyššího soudu, případně i mimo Ekvádor.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy