Praha - Americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff přijel do České republiky oznámit datum zrušení vízové povinnosti při cestách do Spojených států.
Při té příležitosti poskytl deníku Aktuálně.cz obsáhlý rozhovor, jehož první část vám nyní přinášíme.
Chertoff se v něm vyjadřuje k nebezpečí terorismu přicházejícího z Evropy, k novým protiteroristickým opatřením v letecké dopravě v USA i k možnosti útoků na americké prezidentské kandidáty.
Rozhovor proběhl jen několik hodin předtím, než agentura AP přišla s informací, že dva neonacisté připravovali plán, jak zabít desítky afroameričanů a nakonec i demokratického uchazeče o prezidentské křeslo Baracka Obamu.
Michael Chertoff převzal ministerstvo pro vnitřní bezpečnost v únoru 2005, předtím působil jako státní návladní, soudce odvolacího soudu a náměstek ministra spravedlnosti. Je spoluautorem kontroverzního zákona Patriot Act z října 2001, kterým byly významně zvýšeny pravomoci bezpečnostních složek monitorovat soukromou korespondenci či telefonáty v USA.
Chertoff vystudoval práva na Harvardově univerzitě. Je ženatý, má dvě děti.
Aktuálně.cz: Zmínil jste, že současná předvolební rétorika v USA je natolik vyhrocená, že by mohla nějaké šílené individuum inspirovat k útoku na některého z prezidentských kandidátů..
m
Chertoff: Ano, šílenci. Ale ať už probíhá kampaň, nebo ne, jedním z nejdůležitějších úkolů tajné služby je, aby lidé nenapadali prezidenty nebo prezidentské kandidáty. Pár týdnů před volbami se ale moje ministerstvo dvojnásobně ujišťuje o bezpečnosti, protože známe vzrušení posledního období před volbami, příležitostně se může stát, že se nějaké individuum rozhodne jednat. A samozřejmě nechceme, aby se to stalo.
A.cz: Americký tisk je zejména znepokojen ohledně možného útoku na Baracka Obamu, který by mohl vyprovokovat reakci mezi afroameričany. Během demokratického sjezdu na konci srpna v Denveru se objevily - nakonec nepotvrzené - zprávy o konkrétním připravovaném plánu...
Chráníme oba kandidáty, staráme se stejně o oba, nechceme přijít o prezidenta, viceprezidenta nebo prezidentského kandidáta. Nebo ministra či kohokoliv jiného (smích). Se všemi jednáme stejně.
A.cz: Marylandská organizace SITE, monitorující džihádistické webové stránky, údajně zaznamenala výzvy k tomu, aby Al-Káida skrze útok v USA pomohla do křesla Johnu McCainovi. Proč by mohli džihádisté chtít mít v Bílém domě McCaina?
Al-Káida nevolí ve volbách. A nemyslím si, že bychom měli ztrácet čas spekulacemi. Extremisté v Al-Káidě nesnáší všechny Američany, utočili na republikány, demokraty, zelené i libertariány. Všichni jsme byli terči.
A.cz: Podle SITE tito džihádisté chtějí, aby pokračovaly války v Afghánistánu a Iráku a John McCain je k tomu vhodnější.
Já si jen myslím, že snažit se spekulovat o lidech, kteří jdou na webové stránky a říkají, že jsou tihle nebo tamti, je naprostá ztráta času.
A.cz: Pojďme k vaším výrokům. Řekl jste, že se Evropa stává "platformou teroristů".
Je zde obava společná i evropským úřadům, že v příhraničních oblastech Pákistánu a na jiných územích se za poslední přibližně rok a půl objevila snaha rekrutovat a trénovat západní občany, zvláště Evropany, aby se stali operativci. Kvůli bezvízovému styku zde byly obavy, že naše schopnosti je odhalit, jsou omezenější - pokud mají pasy zemí, které nepotřebují víza do USA.
Jedním z důvodů reformy bezvízového styku - kromě přijmutí nových států a obecného zvýšení bezpečnostní úrovně pro všechny skrze požadavek předchozí autorizace a výměny informací o teroristech a kriminálnících - bylo i ujistit se, že k nám nikdo nebezpečný nepřichází ani z Evropy.
Proto jsme se například začali zabývat seznamy cestujících v letadlech, které nám pomáhají identifikovat potenciální nebezpečné lidi cestující do USA.
A.cz: Ze kterých evropských zemí specificky přicházejí hrozby?
V Dánsku teď několik lidí usvědčili ze spojení s terorismem, viděli jsme plány v Británii, v Německu, v Nizozemí. Vidíme v Evropě mnoho aktivit a obáváme se, že lidé, kteří chtějí útočit v Evropě, by to mohli učinit i ve Spojených státech.
A.cz: Je zde nějaká hrozba z bývalých komunistických zemí či z východní Evropy?
Byly tu nějaké drobnosti, ale nic důležitého mi v případě těchto zemí nepřichází na mysl.
A.cz: A ty drobnosti?
Něco malého tu bylo, ale nic, co by mě teď napadlo.
A.cz: Brzy má začít v USA fungovat systém Secure Flight, který jste připravil a který pracuje se seznamem 2500 potenciálních pasažérů, kterým bude cestování v letadlech zakázáno. Za nejbezpečnější aerolinku na světě je považován izraelský El Al a ten přitom nic takového nepotřebuje. Můžete přeci důkladně prohledat kohokoli...
Byl jsem v Izraeli a viděl jsem tamější bezpečnost, musíte ale pochopit, že lidi, kteří létají s El Alem tvoří jenom zlomek toho, kolik lidí léta v USA, a množství intenzivních prohlídek, které jsou schopni dělat Izraelci, není možné jednoduše aplikovat do prostředí, kde máme možná tisíckrát tolik cestujících.
Máme stovky milionů lidí, včetně vnitrostátních letů, takže jde o jiný model. Musíme k němu přistupovat jinak a potřebujeme hodně různých technik. Prohledáváme lidi, zkoumáme jejich chování, používáme ke kontrolám různé technologie a vyslýcháme lidi. Přestože bezpečnostní seznam není možná perfektní řešení, je jedním z více řešení, která dohromady tvoří systém poměrně vysoké bezpečnosti.
A.cz: Inspirovali jste se přesto izraelským bezpečnostním systémem?
Adaptovali jsme techniky používané na celém světě. Naši odborníci navštívili Izrael a adaptovali některé techniky odtamtud. Navštívili ale také jiné země, například v Evropě je myslím položen větší důraz na vyslýchání.
Množství lidí a letišť, které máme v USA, je nesrovnatelný s tím v Izraeli. Izrael má čtyři, pět letišť, my máme stovky, pokud ne tisíce. Je to systém, který je rozdílný v měřítku. A musí být rozdílný, pokud má být operativní. Jsme vždy otevřeni tomu podívat se na řešení, se kterými přišli jiní lidé, ale musíme se ujistit, že pasují do naší architektury.
Druhou část rozhovoru s Michaelem Chertoffem publikuje deník Aktuálně.cz v úterý odpoledne.