A.cz: Odkud se mohl yperit v Iráku vzít?
Jiří Gajdoš: Umím si představit, že jde o starou munici dělostřelectva sovětské či americké armády, která byla v sedmdesátých letech minulého století plněna i yperitem.
A.cz: Jak informaci o yperitu v rukách islamistů číst, jak ji interpretovat?
Pokud islamisté opravdu použili yperit, tak to podle mě - i podle "nízkého" počtu zasažených Kurdů - nevypadá na sofistikované nasazení zbraně hromadného ničení. Účinek by byl v opačném případě nesrovnatelně větší.
A.cz: Můžete to vysvětlit?
Například při efektivním zasažení velitelského centra zpuchýřujícím plynem, jako je yperit, se uvádějí až osmdesátiprocentní ztráty. Pravděpodobně se tedy jedná o neprofesionální použití yperitu.
A.cz: Zpráva agentury Reuters hovoří o tom, že yperit pochází buď z utajovaného syrského skladu chemických zbraní, anebo si islamisté už osvojili jeho výrobu. K jaké variantě se přikláníte vy?
Dost pochybuji, že by dnes ještě někdo vyráběl zpuchýřující bojovou otravnou látku. Dnes existují mnohem účinnější zbraně hromadného ničení.
S velkou pravděpodobností se tedy podle mě jedná o starou, nevybuchlou - a dost možná i zrezivělou - munici. A velmi pravděpodobně může pocházet i z nějakého vykradeného likvidačního skladu.
A.cz: Že byly sklady vykradeny, to je známá informace?
Před lety bylo veřejně oznámeno, že z deklarovaného množství zbraní hromadného ničení se například v Sýrii nenašlo vše. Ty sklady byly velmi nedbale hlídány. Mluvím tu o krádeži nějakých dvě stě kilogramů yperitu.
Znovu ale říkám: co je nějakých pětatřicet bojovníků ve srovnání se stovkami a tisíci obětí, kvůli nimž byly zbraně hromadného ničení vyvinuty?
V takovém případě je účinnější i střelba z kulometu než dost komplikované a nebezpečné držení otravných látek. Útočník v tomto případě - alespoň z mého hlediska - selhal. Prostě mu to nevyšlo. A prosím, abych byl správně pochopen.
A.cz: Je tohle použití yperitu v Iráku hrozbou i pro Evropu?
Ani náhodou to nepodceňuji. Pokud byl yperit opravdu použit, tak to vážné varování určitě je.
A.cz: Mohou islamisté sahat ke zbraním hromadného ničení častěji i proto, že se ocitají stále více v úzkých?
V tuto chvíli mě především zajímá čistota yperitu. Pokud by se například blížila k sedmdesáti procentům, tak jde o vážný problém: islamisté by zřejmě zvládli jeho výrobu. Já jsem ale - i vzhledem k okolnostem, které v Sýrii či Iráku panují - přesvědčen, že to není v jejich možnostech.
Výroba a hlavně doprava většího množství bojové otravné látky k cíli je totiž technicky dost složitá operace. V opačném případě jsme jako Aliance něco hrubě podcenili.
Kladu si ale ještě jednu otázku...
A.cz: Jakou?
Vždycky jsem si říkal, že pokud na nás islamisté zaútočí nějakou obrovskou hrůzou, tak to provedou někde ve městě, v nemocnici, v davu lidí... aby měl ten chemický útok co nejvíce obětí. Použití yperitu proti vojákům mi proto z hlediska priorit islamistů nedává moc velký smysl.
A.cz: Jak složité je tyto chemické zbraně vyrobit?
Výrobu yperitu by islamisté zvládnout mohli. Na složitější, a tedy účinnější látky, jako je sarin či VX, ale podle mě zatím nemají. Ale opět: Kde by je měli skladovat, ošetřovat? Kde je vycvičený personál a vojáci, kteří je umí použít? Manipulace těchto zbraní musí podléhat velmi přísnému režimu, jinak zabijí i vás.
Proto je nyní velmi důležité zjistit, co se v Iráku vlastně stalo. A věrohodně se to zjistí jen při odebrání vzorků a forenzní analýze. Zatím jsem žádnou neviděl. Teprve pak se musí jednat. Teprve ověřené držení zbraní hromadného ničení by mohlo být signálem k útoku na všech frontách proti islamistům.