Díllí - Indický soud dnes poslal na dva roky do vězení sedm lidí, kteří svojí nedbalostí způsobili v roce 1984 jednu z největších průmyslových katastrof v dějinách lidstva. Soud shledal vinnými celkem osm lidí, jeden z nich už ale zemřel.
Z továrny na výrobu pestidiců, vlastněné americkou firmou Union Carbide ve městě Bhópál, uniklo před šestadvaceti lety velké množství jedovatých plynů.
Nejdříve soud ráno oznámil, že shledal vinnými 8 bývalých zaměstnanců firmy. Teď oznámil i výše trestu. V indické justici je běžné, že soud nejprve rozhodne o vině či nevině a až později o tom, kolik let odsouzený stráví ve vězení nebo zda bude (případně) popraven.
Soud zároveň uložil bývalé indické pobočce americké firmy Union Carbide zaplatit pokutu ve výši 500 tisíc rupií, tedy v přepočtu přiližně 10,6 tisíce amerických dolarů.
Mezi dnes odsouzenými jsou například bývalý šéf indické pobočky Union Carbide Kešúb Mahíndra nebo výkonný ředitel továrny Vidžaj Gokhle. Jeden z osmi odsouzených během procesu zemřel.
První noc po nehodě zemřelo přes pět tisíc lidí, dalších přibližně dvanáct tisíc umíralo postupně na následky havárie. Osm odsouzených podle tribunálu mělo na katastrofě určitý podíl, protože neučinilo nic pro to, aby se prudce jedovaté látky nedostaly do města.
Bhópál se s následky tragédie potýká dodnes. Union Carbide ukončila v tomto idnickém státě svou činnost, ponechala ale areál chemičky zamořený jedy. Před jedenácti lety koncern fúzoval s firmou Dow Chemicals, čímž vznikla druhá největší chemická společnost na světě.
"Opuchly nám oči, nemohli jsme dýchat, zvraceli jsme krev, lidé padali mrtví k zemi," vzpomíná jeden z přeživších na noc ze 2. na 3.prosince 1984, kdy bhópálská továrna vychrlila nad milionové město mrak jedovatých plynů .
Nikdo nevěděl, co se děje, a tak lidé vybíhali do ulic. Přitom stovkám z nich mohla zachránit život rada: zůstat v domě, utěsnit okna a dýchat přes namočený hadr. Vedení chemičky navíc zprvu tvrdilo, že jde jen o látku podobnou slznému plynu.
Jak napsala k 25 výročí katastrofy v prosinci BBC, v okolí chemičky dodnes bydlí tisíce lidí a ekologické organizace upozorňují na to, že oblast stále není bezpečná.
Sjednat náhradu škod soudní cestou se indickým úřadům nepodařilo, a tak přistoupily před dvaceti lety na mimosoudní vyrovnání v částce asi 470 milionů dolarů.
Na jednu osobu činila výplata odškodnění 270 až 530 USD. To ale postiženým často nestačilo ani na zaplacení nutné lékařské péče.