Chcete vyhovět všem? Neberte moji práci, radí Chertoff

Roman Gazdík
28. 10. 2008 17:49
Rozhovor s americkým ministrem pro vnitřní bezpečnost
Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradilek

Praha - Americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff přijel do České republiky oznámit datum zrušení vízové povinnosti při cestách do Spojených států.

Při té příležitosti poskytl deníku Aktuálně.cz obsáhlý rozhovor, jehož druhou část vám nyní přinášíme.

Chertoff se v ní ohlíží za svým působením ve vládě George Bushe, radí svému nástupci, polemizuje s bývalým mexickým prezidentem Vicentem Foxem a předestírá argumenty proti legalizaci drog v USA.

Michael Chertoff převzal ministerstvo pro vnitřní bezpečnost v únoru 2005, předtím působil jako státní návladní, soudce odvolacího soudu a náměstek ministra spravedlnosti. Je spoluautorem kontroverzního zákona Patriot Act z října 2001, kterým byly významně zvýšeny pravomoci bezpečnostních složek monitorovat soukromou korespondenci či telefonáty v USA.

Chertoff vystudoval práva na Harvardově univerzitě. Je ženatý, má dvě děti.

Aktuálně.cz: Administrativa George Bushe pomalu končí. Jaké byly její největší chyby a jaké jste učinil přímo vy?

Katrina: podle Chertoffa největší chyba jeho úřadování
Katrina: podle Chertoffa největší chyba jeho úřadování | Foto: Reuters

Budu raději mluvit jen o sobě (smích). Jsem spokojen s tím, jaká zlepšení jsme na ministerstvu učinili. Roku 2005, když jsem přišel, jsem viděl, že nemáme jako civilní agentura kapacity plánování v nouzových situacích. Kvůli nedostatku plánů pak bylo zvládnutí hurikánu Katrina (na konci srpna 2005 - pozn. red.) mnohem obtížnější. Takže po Katrině jsme vytvořili plánovací systém a sérii plánů, které byly mnohem detailnější a rozsáhlejší, než jsme měli předtím.

Když se podíváte například na tento rok, kdy jsme měli ty dva hurikány (Gustav a Ike - pozn. red.), bylo zde mnoho evakuací a nouzových aktivit, ale byli jsme mnohem efektivnější než při Katrině, právě proto, že jsme měli plánovací kapacity. To by byla asi ta největší věc.

A.cz: Jaké je vaše doporučení novému ministru pro vnitřní bezpečnost?

Aby pokračoval s iniciativami, které máme. Je důležité například zajistit bezpečnostní identifikaci lidí. To, aby se nebezpečný člověk nevydával za někoho jiného. Také pohnout s tím, aby lidé netrpěli, když je zcizena jejich totožnost. Rovněž musí postoupit v prevenci proti útokům zbraněmi hromadného ničení. A je také nezbytné pokročit v otázce imigrace a v boji proti nezákonné imigraci. Reforma systému imigrace musí snížit počet ilegálních imigrantů a zvýšit počet legálních.

A.cz: A osobní doporučení pro vašeho nástupce?

Nesmíte se snažit udělat šťastnými všechny...
Nesmíte se snažit udělat šťastnými všechny... | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradilek

Naše ministerstvo je mnohem více než jakékoliv jiné ovlivňováno mnoha různými zájemci, lidmi, kteří jsou zainteresovaní v tom, co děláme. Ať jsou to běžní občané, lidé přecházející hranice, lidé, kteří obchodují na hranici, členové Kongresu nebo starostové. Musíte být připraven činit obtížná rozhodnutí.

Musíte si uvědomit, že neuspokojíte každého. Někteří si budou myslet, že chcete příliš mnoho bezpečnostních opatření, někteří, že příliš málo. Neměl byste brát tuto práci, pokud nejste připraven činit těžká rozhodnutí, která budou někdy nepopulární. Pokud se stavíte k rozhodování tak, abyste každého učinil šťastným, vás samotného toto zaměstnání šťastným neučiní.

Mojí radou je vytvořit si seznam věcí, kterých chcete dosáhnout, a jít za nimi. Naslouchejte lidem, kteří mají jiný pohled na věc, ale v určitém bodu učiňte rozhodnutí. Debatovat můžete donekonečna. Vytvořit rovnováhu mezi vnímavostí a rozhodností - to je to nejdůležitější, co bych doporučil svému nástupci.

A.cz: Před týdnem jsem mluvil s bývalým mexickým prezidentem Vicentem Foxem, který kritizoval americkou protidrogovou politiku. Mexiko prý bojuje s gangy, ale on vůbec neví, co se s drogami děje poté, co proniknou na území USA. Údajně neděláte nic.

Podle Foxe dělá Mexiko v boji s drogami mnohem více než USA
Podle Foxe dělá Mexiko v boji s drogami mnohem více než USA | Foto: Reuters

Právě naše akce na hranicích jsou zaměřeny přesně na to, abychom ztížili dodávky drog do USA. Také samozřejmě prosazujeme zákon uvnitř hranic země. A důkazem toho, že to má nějaký efekt, je to, že vidíme stále více snah využívat k pašování drog ponorky. A důsledkem je i to, že dostupnost drog ve Spojených státech opravdu poklesla a ceny šly nahoru.

Rubem věci je, že mnoho drog zůstává v Mexiku (smích), což není jistě také dobrým výsledkem. Ale část toho, na čem pracujeme s Mexikem, je pomoci jim kontrolovat jejich jižní hranici, a tak zaznamenáváme snahy převážet drogy mimo mexické území. Abych byl upřímný, tak více drog teď končí v Evropě, což je dalším důkazem, že máme nějaký úspěch.

A.cz: Honduraský prezident Manuel Zelaya vyzval USA k legalizaci drog, která by prý pomohla zbavit Střední Ameriku obrovské míry násilí (v Hondurasu je 43 vražd na 100 tisíc obyvatel, v ČR dvě - pozn. red.). Je legalizace v budoucnu možná?

Myslím, že by to byl hrozný nápad, není pro to myslím ve Spojených státech žádná podpora a jsem přesvědčen, že se to nikdy nestane. Myslím, že legalizování drog je způsob, jak se vyhnout problému.

Výsledkem je jen letos více než 3000 mrtvých Mexičanů
Výsledkem je jen letos více než 3000 mrtvých Mexičanů | Foto: Reuters

A.cz: Think tank RAND, který desítky let vypracovává analýzy pro Pentagon, přišel před několika lety se studií ekonomických aspektů boje proti drogám. Zdaleka nejvýhodnější byla prevence a léčba, sedmkrát méně efektivní policejní akce uvnitř země, desetkrát méně akce na hranicích a třiadvacetkrát méně iniciativy v zemích vyrábějících kokain.

Prevence a léčba jsou skvělé, nejsem proti prevenci a léčbě, ale když nezakážete drogy, bude velmi těžké zabránit tomu, aby byly prodávány. Řeknu vám, jaký je problém s tímto argumentem legalizace drog. Jejich prvním argumentem je, že bez prohibice drog by nebyl zločin. Z historie víme, že to neplatí, protože když byla prohibice alkoholu zrušena (existovala v letech 1920 až 1933 - pozn. red.) a alkohol začal být legální, neskoncovalo to s organizovaným zločinem, zaměřil se jen na něco jiného.

Bude zde vždy něco zakázaného, co budou kriminálníci nabízet. Pokud ovšem nebude dovoleno všechno: dětská pornografie, sexuální otroctví, drogy prodávané dětem. Organizovaný zločin nezničíte legalizováním, uděláte to, že problém posunete jinam.

Dále: snažíme se lidi nyní odnaučit kouřit a máme s tím těžkosti. Když je něco legální, je těžké lidi přesvědčit, aby to nedělali. Legalizování drog není rozumné ani realistické.

Chertoff přijel do Prahy oznámit datum začátku bezvízového styku
Chertoff přijel do Prahy oznámit datum začátku bezvízového styku | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Mnoho kritiků současné protidrogové politiky však upozorňuje právě na to, že cigarety jsou legální, a přitom zabíjejí mnohem více lidí než drogy.

Na rozdíl od drog však cigarety nerozvracejí rodiny. Otázkou tedy je, co budete legalizovat. Bude to třeba i crack? (velmi návyková krystalická forma kokainu - pozn. red.) Pokud máte něco nelegálního, zločinci toho vždy využijí. Takže pokud nejste připraven mít děti, které na rohu ulice užívají heroin a crack, výsledkem takové akce je jen iluze. A výsledkem bude pouze hodně zničených životů a něco, co budete moci jen těžko vzít zpět.

 

Právě se děje

Další zprávy