Chcete se stát milionářem, běžte volit

lem
18. 7. 2006 10:00
Tucson - Arizonští voliči mají o důvod víc, proč jít v listopadu k volbám. Na jednoho z nich totiž čeká milionová odměna.

Tímto kuriózním způsobem se rozhodl arizonský politik, právník a lékař Mark Osterloh přilákat arizonské občany k volbám.

Každý, kdo si někdy pomyslel, že "volit nepůjde ani za milion", tak musí v Arizoně prožívat krušné chvíle.

Pravděpodobnost, že vyhraje milion ve "volební loterii", je totiž mnohem větší, než že uspěje v jakékoliv jiné.

Zkuste štěstí a vyhrajte

Výhody projektu Marka Osterloha, který láká voliče do volebním místností sloganem "Chcete být milionářem, přijďte volit", mohou arizonští voliči okusit už letos v listopadu.

První vítěz milionové loterie může být znám již letos v listopadu.
První vítěz milionové loterie může být znám již letos v listopadu. | Foto: Aktuálně.cz

Politický nováček Osterloh získal pro svůj návrh již 185 902 podpisů registrovaných voličů, což je mnohem více, než potřeboval, aby jeho iniciativa neskončila krachem, takže volební loterii nic nebrání. 

"Lidé zkoušejí své štěstí v loteriích často a pravděpodobnost, že vyhrají ve volební loterii, je velmi vysoká," tvrdí Mark Osterloh v rozhovoru pro New York Times.

S přihlédnutím k posledním konaným volbám z roku 2004, kdy v Arizoně odvolily dva miliony lidí, je pravděpodobnost výhry jedna ku dvěma milionům. Pro srovnání, v americké loterii Powerball je to jedna ku 146 milionům.

Volby nejsou komerce

Ne každému se však plán arizonského politika zamlouvá.

Ředitel washingtonského Centra pro studium amerického voličstva Curtis Gans sice potvrzuje, že podobný plán není ojedinělý a že s ním přišly i jiné státy Unie, k jeho uskutečnění však ještě nikdy v historii nedošlo.

"A já jsem rád, že tomu tak je," prohlásil Gans. 

"Lidé by neměli jít k volbám, protože mají reálnou šanci vyhrát v loterii. Snažíme se oprášit a dodat vážnosti občanské povinnosti, což je těžký úkol. Neměli bychom proto z voleb dělat komerční záležitost."

Není plán v rozporu se zákonem?

V roce 2004 se voleb, které rozhodovaly o příštím americkém prezidentovi, účastnilo v Arizoně 77 procent všech registrovaných voličů.

Foto: Aktuálně.cz

O dva roky dříve však demokratický kandidát na guvernéra Osterloh neuspěl ve volbách právě kvůli nízké volební účasti. Tehdy volilo pouhých 56 procent voličů.

"Vezmeme-li v úvahu volební účast, naše vláda je zvolena pouhou menšinou občanů," dodává Osterloh. Zvýšit volební účast by tak podle jeho slov mělo zvýšit demokratičnost voleb.

Jeden z federálních zákonů však mluví o tom, že jakékoliv "nabídky, které mají voliče odradit od volby nebo přimět k volbě jiné", jsou protizákonné a mohou být potrestány pokutou nebo dokonce vězením. Teprve podzim tak ukáže, jestli bude možné Osterlohův plán uskutečnit.

 

Právě se děje

Další zprávy