Washington - Americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová pokračovala v ofenzívě v Senátu, kde se snažila získat republikánské kritiky odmítající, aby byla příští ministryní zahraničí.
Přední republikánská senátorka Susan Collinsová ale po schůzce za zavřenými dveřmi řekla, že ji Riceová nepřesvědčila.
Prezident Barack Obama po znovuzvolení ještě neoznámil, koho nominuje do čela americké diplomacie po očekávaném odchodu Hillary Clintonové. Osmačtyřicetiletá Riceová je ale považována za hlavní favoritku a potvrzuje to i série jejích soukromých setkání se senátory, které obvykle absolvují jen lidé oficiálně nominovaní na ministerská místa.
V USA ministry a další vysoké členy administrativy musí potvrdit Senát. V něm sice mají většinu prezidentovi demokraté, ale nemají většinu 60 senátorů ze sta, která je potřebná k překonání případných obstrukcí.
Riceová má problém v Benghází
Kamenem úrazu je série televizních rozhovorů, které Riceová poskytla krátce po zářijovém útoku na americký konzulát v Benghází. Tehdy tam zahynuli čtyři Američané, včetně velvyslance. Riceová označila útok za spontánní důsledek protestu proti antiislámskému videu natočenému v USA. Později ale zpravodajské služby uvedly, že šlo o organizovanou akci za účasti členů teroristických skupin.
Republikáni kvůli tomu Obamovu administrativu v předvolební kampani ostře kritizovali a obviňovali ji, že chtěla ututlat incident před volbami. Riceová se kvůli rozhovorům stala jedním z jejich hlavních terčů.
Obama ji po volbách nicméně hájil a zdůraznil, že mluvila na základě oficiálních informací, které jí poskytly zpravodajské služby.
Riceová se nyní snaží na svou stranu získat kritiky mezi republikánskými senátory. Avšak umírněná republikánka Susan Collinsová po setkání, na kterém Riceovou provázel úřadující šéf CIA Michael Morell, řekla, že má ještě "hodně otázek, které je třeba zodpovědět".
Vadí i angažmá v kampani
"Stále mě znepokojuje, že se velvyslankyně při OSN rozhodla hrát v zásadě politickou úlohu během prezidentské předvolební kampaně," řekla Collinsová v souvislosti s rozhovory Riceové.
Současně Collinsová prohlásila, že bývalý demokratický prezidentský kandidát a senátor John Kerry by neměl s potvrzením do čela ministerstva zahraničí žádné problémy. Kerryho řadí americká média také mezi favority, ale mluví se o něm i jako o možném novém ministrovi obrany.
S chladným přijetím se Riceová setkala také při úterních schůzkách s republikánskými senátory Johnem McCainem, Lindseym Grahamem a Kelly Ayotteovou.
"Ohledně toho, jak zemřeli čtyři Američané v Benghází, (...) jsem ještě více zneklidněný než v minulosti," uvedl McCain po úterním setkání s Riceovou. Bývalý prezidentský kandidát McCain je jejím nejhlasitějším kritikem a minulý týden řekl, že velvyslankyně kvůli Benghází není dostatečně kvalifikovaná pro úřad ministryně zahraničí.