Chávez slaví deset let u moci. Hrdina, či zloduch?

Roman Gazdík
2. 2. 2009 19:30
Vláda upozorňuje na pokles chudoby, opozice kontruje korupcí a autoritářstvím

Caracas - Je Hugo Chávez pro Venezuelu požehnáním, nebo katastrofou? To je otázka, o které už mnoho let bezúspěšně debatují venezuelští i zahraniční analytici.

Vláda prezidenta, který v pondělí slaví deset let od svého nástupu do úřadu, upozorňuje na redukci chudoby, ekonomický růst, úspěšnou kampaň proti negramotnosti a lepší přístup ke zdravotní péči.

Opozice kontruje odlivem zahraničního kapitálu, obrovskou korupcí, rostoucí inflací a autoritativními Chávezovými tendencemi.

A obě strany mají zřejmě svou část pravdy. Jen těžko ji však v této politicky extrémně polarizované zemi přiznají i svým oponentům.

Pevně v sedle

Kritizovaný autoritativní způsob smýšlení prezidenta se projevil i v neděli, kdy ohlásil na pondělí státní svátek. Udivení podnikatelé tak museli dát svým zaměstnancům volno, aby mohli deset let Chávezovy vlády patřičně oslavit.

Opozice během této doby zkoušela prezidenta sesadit všemi možnými prostředky - v demokratických volbách, vojenským pučem, stávkou, která ochromila ekonomiku země, odvolacím referendem nebo bojkotem parlamentních voleb. Vše bylo marné.

Od svého nástupu k moci podpořili Venezuelci bývalého parašutistu celkem čtrnáctkrát a prohrál jen jednou. V prosinci 2007, kdy voliči hlasovali o jím navržené změně ústavy, která by mu dovolila zůstat v čele země po další volební období a ve svých rukou koncentrovat větší moc.

Chávez ano, autoritář ne...

Tehdy se ukázalo, že mezi prezidentovými stoupenci, jež mu v průzkumech pravidelně dávají důvěru okolo šedesáti procent, existuje skupina lidí, kteří si nepřejí, aby byl ještě mocnější. Otázkou je, jak se tito chávezisté zachovají nyní.

Jedním z Chávezových jasných neúspěchů je vysoká úroveň kriminality. V počtu vražd na obyvatele první v Jižní Americe
Jedním z Chávezových jasných neúspěchů je vysoká úroveň kriminality. V počtu vražd na obyvatele první v Jižní Americe | Foto: Reuters

Tvůrce „socialismu 21. století" se totiž nehodlá smířit s myšlenkou, že mu jeho poslední funkční období skončí v roce 2012 a patnáctého února tak Venezuelci půjdou k referendu znovu.

Tentokrát budou rozhodovat pouze o jedné reformě ústavy - zda bude moci Chávez nadále kandidovat, či nikoli.

Lodivod v období krize

Je však možná škoda, že se referendum nebude konat až o rok později. To by se totiž mohlo ukázat, zda je Chávez schopen kočírovat ekonomiku i v časech světové hospodářské krize a padajících cen ropy.

Vyšlo by tak najevo, zda je pravdivé tvrzení opozice, že pouze ropa - a nikoli Chávezova politika - může za v posledních letech relativně nadité venezuelské peněženky.

 

Právě se děje

Další zprávy