Bush teď vůbec neví, co se děje, říká Chávez

Reuters Roman Gazdík, Reuters
16. 10. 2008 8:27
Údajně jen papouškuje slova svých poradců
George Bush odchází poté, co v úterý oznámil částečné znárodnění velkých bank
George Bush odchází poté, co v úterý oznámil částečné znárodnění velkých bank | Foto: Reuters

Caracas - Podle venezuelského prezidenta Huga Cháveze americký prezident George Bush vůbec neví, oč v současné finanční krizi jde. Vládce Bílého domu prý pouze papouškuje to, co mu kdo řekne.

"Jsem přesvědčen, že nemá představu o tom, co se děje," citovala agentura Reuters levicového vůdce, který Bushe obvinil, že pouze opakuje slova svých poradců, aniž by prezentovaným návrhům rozuměl.

Podle Cháveze nyní americký prezident, který oznámil záměr odkoupit akciové podíly ve velkých soukromých bankách za 250 miliard dolarů, jedná levicověji než on sám.

"Bush je teď nalevo ode mě," poznamenal Chávez na fóru zabývajícím se finanční krizí a výhodami socialismu. "Soudruh Bush oznámil, že koupí akcie v soukromých bankách."

Americký prezident je častým terčem Chávezových vtipů. Washington naopak před časem svá vyjádření ohledně venezuelského prezidenta omezil.

Někteří komentátoři očekávají, že by se mohl vztah obou zemí zlepšit, pokud by v Bílém domě na konci ledna zasedl demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama, který vyjevil přání s Chávezem jednat.

Odpověď na krizi, stojí napsáno za venezuelským prezidentem
Odpověď na krizi, stojí napsáno za venezuelským prezidentem | Foto: Reuters

Rozhovory s venezuelským prezidentem naopak odmítá Obamův republikánský konkurent John McCain. Ten nazývá Cháveze "diktátorem".

Bushova administrativa tvrdí, že caracaský režim porušuje lidská práva a kritizuje i znárodňování velkých podniků na území Venezuely.

Spojené státy byly vždy propagátory volných trhů, nyní však ministr financi Henry Paulson - který se tomuto kroku dlouho bránil - připustil, že částečné a dočasné znárodnění velkých amerických bank bude nutností.

 

Právě se děje

Další zprávy