Chaotický Egypt rozhoduje o novém prezidentovi

Martin Novák Martin Novák
16. 6. 2012 22:21
Soud ve čtvrtek Egypťany šokoval verdiktem o neústavnosti parlamentních voleb
Foto: Reuters

Káhira - Za chaosu a nejistoty, vyvolané rozhodnutím ústavního soudu o rozpuštění letos zvoleného parlamentu, volí Egypťané prezidenta.

Ve druhém kole se o nejvyšší funkci v zemi ucházejí dva dosti protichůdní kandidáti.

Prvním je Ahmad Šafík, bývalý premiér a dlouholetý stoupenec režimu Husního Mubaraka. Proti Šafíkovi stojí Muhammad Mursí, zástupce Muslimského bratrstva. Muž, který byl mnoho let za své opoziční názory pronásledován a dokonce vězněn.

Výsledek je nejistý. V prvním kole dostal Mursí 24,77 procenta hlasů, Šafík 23,66 procenta.

Očekávalo se, že na protest proti soudnímu verdiktu o rozpuštění parlamentu mnoho Egypťanů volit nepřijde. A prognózy se na mnoha místech naplnily. Zatímco někde se lidé před volebními místnostmi mačkali, jinde takřka zely prázdnotou.

Ústavní soud ve čtvrtek rozhodl, že parlamentní volby nebyly v souladu se zákonem, protože o křesla, vyhrazená nezávislým kandidátům, se ucházeli členové politických stran.

Volební graffiti v Cairu
Volební graffiti v Cairu | Foto: Reuters

Není však zatím jasné, co to znamená. Soud sám nemůže parlament rozpustit, může jen konstatovat, zda je, nebo není v souladu s ústavou. Je tedy otázkou, kdy a zda vůbec se budou konat nové parlamentní volby.

Hnutí 6. dubna, které se loni podílelo na rozpoutání protestů proti Mubarakovi, označilo rozhodnutí soudu za "měkký puč," který má udržet u moci provizorní Nejvyšší radu armádních sil.

Teoreticky má armáda předat vládu nad zemí novému prezidentovi 1. července, ale v tuto chvíli je v egyptské politice máloco jistého.

Ahmad Šafík, bývalý generál a velitel letectva, slibuje po svém zvolení hlavně bezpečnost a stabilitu. Mursí naopak tvrdí, že "dokončí revoluci" a zajistí, aby se protagonisté Mubarakova režimu definitivně dostali od moci.

Odpůrci Mursího se obávají, že chce v Egyptě zavést přísné islámské zákonodárství. On sám to popírá, prioritou je prý pro něj ekonomika.

Pro Muslimské bratrstvo je rozhodnutí o nelegálnosti voleb těžkou ranou. Při hlasování totiž získalo více než 47 procent hlasů (bratrstvo ve volbách vystupuje pod názvem Strana spravedlnosti a svobody).

Volební místnosti se uzavřou v neděli večer, první odhady výsledků budou k dispozici zřejmě až během pondělí. Policie a armáda se připravují na velké demonstrace v Káhiře a dalších městech.

 

Právě se děje

Další zprávy