Darjeeling - Dva čeští entomologové, kteří byli v Indii zatčeni za nezákonné sbírání hmyzu, jsou na svobodě.
Aktuálně.cz to potvrdili Jan Kreuter z českého velvyslanectví v Dillí a člen České entomologické společnosti Vladislav Malý, který je s obžalovanými v kontaktu.
"Jsou propuštění. Jdou nyní na večeři s nějakými místními novináři a pak se nám znovu ozvou," řekl Malý Aktuálně.cz. "Jsou zde však jisté podmínky, které budou muset splnit, nesmějí například opustit Darjeeling."
Úřady jim podle Malého zabavily pasy a entomologové se mají dvakrát týdně chodit hlásit.
"Mělo by to trvat asi měsíc. Podle toho, co jsem pochopil, by měli být poté obžalováni," tvrdí Malý. "Jestli to však půjde k soudu, může se to táhnout měsíce."
Podle informací ambasády kauce zatím složena nebyla, přesto jsou entomologové venku. Peníze mají být složeny v budoucnu.
Petice na podporu
Dva biology, Petra Šváchu a Emila Kučeru, už indický soud jednou odmítl z vězení propustit. Čtěte více
Úřady je zadržely, protože podle nich sbírali živočichy nedaleko města Darjeeling, ale okolo cest, a nikoli v národním parku, jak se dříve psalo. Policie také vědce nezatkla přímo na místě, ale přišla si pro ně do hotelu.
"Sbírali především larvy, a to velmi mizivé hodnoty," říká Kreuter.
Na podporu vědců vystoupila řada kolegů z vědeckých kruhů, kteří se podepisují pod petice.
"Jako členové vědecké komunity jsme hluboce znepokojeni zatčením a pokračujícím vězněním doktorů Šváchy a Kučery," stojí například v otevřeném dopise, který poslal indickému úřadu pro lidská práva profesor entomologie Prathapan K. D. a jeho kolegové, podle kterých byli na rozdíl od dalších zadržených čeští vědci protiprávně předvedeni v poutech.
"Opakujeme, že doktor Švácha je velice respektovaný entomolog zabývající se larvami brouků... vyrozuměli jsme, že jde o porušení všech indických a mezinárodních norem lidských práv, stejně jako direktiv Nejvyššího indického soudu."
Podle jednoho z autorů otevřeného dopisu Priana Dharmy Rajana, se kterým je Aktuálně.cz ve spojení, už ve prospěch českých vědců začala mluvit i místní média.
Čechům hrozí v případě odsouzení tři až sedm let vězení.
Čtěte více: Propusťte české vědce, žádají Indii stovky akademiků