Česko v zásobování Ukrajiny dokázalo, co ani EU nezvládla, hodnotí německá televize

ČTK ČTK
29. 2. 2024 10:36
Česko se v zásobování Ukrajiny municí podařilo něco, co dokonce ani Evropská unie nedokázala. Tak německá veřejnoprávní stanice ZDF ve své reportáži hodnotí českou snahu zajistit v zemích mimo Evropskou unii 800 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu, která už dva roky vzdoruje ruské invazi.
Jedinečné záběry. Kazetová munice na nich rozhání útočící Rusy na tancích. | Video: Aktuálně.cz/Telegram/RussiaNoContext

"Ukrajinskému boji za svobodu tady rozumí obzvláště dobře. Tady, kde kdysi sovětská armáda potlačila pražské jaro," uvedla ZDF o českém postoji společně se záběry z pražského Václavského náměstí. Televize tak připomenula neúspěšný pokus komunistického reformního křídla demokratizovat tehdejší československý režim, což v srpnu 1968 vyústilo v invazi vojsk Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou.

ZDF připomíná, že Evropská unie slíbila Ukrajině dodat do konce letošního března milion kusů dělostřelecké munice. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ale nedávno uvedl, že očekává, že do března se unie dostane na přibližně 52 procent svého cíle. Německá veřejnoprávní televize s odkazem na údaje Kyjeva informovala, že se dosud podařilo z vytyčeného plánu dodat jen 30 procent.

Český plán na dodávky munice, který s tím unijním nesouvisí, v polovině února představil na Mnichovské bezpečnostní konferenci český prezident Petr Pavel. Řekl, že Česko v mimounijních státech lokalizovalo 500 tisíc kusů dělostřelecké munice ve standardní ráži NATO a dalších 300 tisíc kusů v sovětské ráži. Pavel v Mnichově také uvedl, že pokud sežene u spojenců peníze na nákup této munice, bude schopné ji na Ukrajinu dodat v řádu týdnů.

Podle expertů je na nákup potřeba vyčlenit asi 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun). Podle Pavla při hledání financí Česko spolupracuje s Dánskem, Nizozemskem a Kanadou. ZDF uvedla, že připojit se rozhodla i Francie, jejíž prezident Emmanuel Macron chtěl podpořit spíše vlastní zbrojní průmysl. Významnou část peněz hodlá podle ZDF poskytnout také Německo.

Země, ze kterých munice zajištěná Českem pochází, nebyly zveřejněny, neboť si to z různých důvodů nepřejí. "Jsou státy, které se veřejně nestaví na žádnou stranu, země jako například Turecko, které stojí mezi Východem a Západem a které usilují i o zprostředkovatelskou roli," uvedla ZDF.

Televize dodala, že pokud se peníze opravdu podaří rychle zajistit, bude moci Ukrajina zastavit svůj ústup. "Alespoň prozatím. Ani 800 tisíc kusů munice není nekonečných. Obzvláště během protiofenzivy vypálili Ukrajinci čtyři až sedm tisíc granátů denně," dodala.

Video: Pět největších chyb ruské agrese na Ukrajině (26. 2. 2024)

Pět největších chyb ruské agrese na Ukrajině. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy