Česko se může stát pásmem Gazy, hrozil Wilders. Proti migraci je třeba bojovat klidně i zdí, řekl

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2017 17:13
Migraci je podle nizozemského politika Geerta Wilderse třeba zabránit, i kdybychom měli vybudovat nějakou zeď. Spolu s dalšími zástupci protiimigračních stran přijel do Prahy na konferenci.
Konference evropských protiimigračních stran z frakce Evropa národů a svobody, kterou pořádá SPD.
Konference evropských protiimigračních stran z frakce Evropa národů a svobody, kterou pořádá SPD. | Foto: Economia

Praha - Nizozemský politik Geert Wilders na setkání krajně pravicových politiků v Praze řekl, že doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Je jí třeba zabránit, i kdybychom měli vybudovat nějakou zeď, řekl novinářům. Spolu s dalšími zástupci protiimigračních stran přijel na konferenci, která podle pořadatelů hledá nové uspořádání Evropy. Odmítají Evropskou unii v její současné podobě a prosazují maximální suverenitu jednotlivých zemí a národů.

Extrémně pravicové politiky hostí v Praze předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. "Moje strana a strana Tomia sdílíme stejné myšlenky. Nechceme, abychom měli islamizaci, a jsme rádi, že tu máme stranu jako SPD, blahopřeji Tomiovi," řekl předseda nizozemské Strany pro svobodu Wilders. Nizozemsko by podle něj mělo stát mimo EU, pro lepší bezpečnost, svrchovanost a nezávislost. "Chceme spolupracovat, ale mezi suverénními státy," uvedl.

S odkazem na blíže nespecifikovanou "vědeckou studii" se snažil varovat před tím, že přísun migrantů zvýší podíl muslimského obyvatelstva v některých evropských státech až na 20 či 30 procent. "Za 30 či 50 let bude Česká republika na severu a na jihu obklopena zeměmi, kde bude 20 procent obyvatel vyznávat muslimskou víru. To je, jako by se ČR stala pásmem Gazy," řekl Wilders. Podle něj je třeba uzavřít hranice, aby do Evropy nemohl vstupovat kdokoli.

Marie Le Penová na Konferenci evropských protiimigračních stran z frakce Evropa národů a svobody, kterou pořádá SPD.
Marie Le Penová na Konferenci evropských protiimigračních stran z frakce Evropa národů a svobody, kterou pořádá SPD. | Foto: Economia

"Musíme mít dostatečnou kuráž, abychom nelegální imigranty poslali domů," uvedl. Ti muslimové, kteří již v Evropě jsou, se podle něj musí deislamizovat. Naše tradice stojí za to, abychom za ně bojovali, jako to dělá SPD, řekl.

K aktuální koaliční dohodě v Rakousku, na níž se v pátek dohodly lidová strana (ÖVP) a protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ), Wilders řekl, že je velice rád. "Výsledek byl úžasný, jsme rádi, že v Rakousku máme stranu, která je součástí naší frakce a může sehrát vážnou úlohu, že je brána vážně a že může vykonávat vládní povinnosti," uvedl. "Rakušanům se podařilo spojit v koalici s důležitou politickou stranu, to bychom si přáli rovněž. Rakousko je příkladem dobré spolupráce," dodal.

Jeho projev se v sobotu nesl především v ostrém odmítání přijímání migrantů evropskými zeměmi a kritikou Evropské unie. Stává se podle něj superstátem; kritizoval i nedávnou ideu (bývalého předsedy Evropského parlamentu) Martina Schulze o případném budoucím vzniku spojených států evropských. "Ozvalo se plno hlasů proti tomu, ale je hrozné, že vedení EU chce více státnosti a méně svrchovanosti", řekl. "Musíme přijmout novou strategii, musíme být smělí a odvážně zavést zákazy svobodného cestování, jako to udělal prezident (USA Donald) Trump, musíme je posílat zpět, mít odvahu vracet lodě jako Austrálie," řekl.

EU je katastrofální organizace, řekla Le Penová

EU podle francouzské političky Marine Le Penové, která do Prahy rovněž dorazila, kráčí proti smyslu dějin. Je to "katastrofální organizace", je negací kultur ochuzováním rozmanitosti, uvedla. Nová struktura Evropy by podle Le Penové měla být založena na spolupráci svrchovaných států. "Jsme patrioti, obhajujeme svrchovanost," uvedla.

"Jsme přesvědčenými Evropany, Evropa ale nemá být odnárodněný stát řízený byrokraty z Bruselu," řekl na konferenci předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a místopředseda české Sněmovny Tomio Okamura. Evropu podle něj ohrožuje degradace tradičních hodnot, potlačování vlastenectví. "Ohrožuje nás muslimská kolonizace Evropy," prohlásil Okamura.

 

Právě se děje

Další zprávy