"Proti fašistům!" křičeli lidé u hotelu, kde rokují Wilders s Okamurou. Blokovali cestu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 16. 12. 2017 18:53
Několik set lidí u Top hotelu v Praze v sobotu odpoledne demonstrovalo proti nacionalismu. V hotelu se konala veřejná část konference evropských protiimigračních stran z frakce Evropa národů a svobody, kterou organizuje SPD Tomia Okamury.
Podívejte se na celý záznam první části demonstrace Za společnou Evropu, bez strachu a nenávisti. | Video: DVTV

Praha - Několik set lidí protestovalo proti konání konference evropských protiimigračních stran v Praze. Lidé před hotelem, kde se akce koná, pískali a skandovali "Hanba" a "Proti fašistům" na přicházející návštěvníky konference. Akce skončila před 19. hodinou. "V okolí hotelu jsou všechna shromáždění ukončena a jejich účastníci odchází. Do této doby jsme nemuseli řešit žádné protiprávní jednání, žádné osoba nebyla policisty předvedena na policejní služebnu," informoval mluvčí policie Tomáš Hulan.

Řečníci předtím hovořili o tom, že populistické strany, jako je francouzská Národní fronta, se pouze vezou na vlně odporu, bez reálného politického zaměření. Někteří opakovaně zdůrazňovali to, že předseda SPD Tomio Okamura lže. Proslovy skončily poté, co přestal fungovat generátor, kterým organizátoři napájeli zvukové aparáty. Poslední řečník tak již mluvil pouze na megafon.

Z pražských Roztyl, kde se ve 14:00 demonstranti sešli, pochodovali protestující v poklidu s vlajkami Evropské unie. Konferenci stran, které spojuje skepse vůči evropské integraci, nacionalismus a odpor proti migraci, pořádá Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.

"Chceme tím ukázat, že Česká republika není lhostejná k projevům nenávisti, šíření dezinformací, kterých se SPD hojně dopouští, a chceme nenásilnou formou vyjádřit protest proti tomu," řekl organizátor protestu Jan Cemper.

Na Roztylech k demonstrantům promluvil například Fedor Gál, který připomněl holokaust. Bývalý český velvyslanec ve Francii Petr Janyška hovořil o vzrůstajícím nebezpečí krajně pravicových stran, které vyvolávají nenávist a snaží se rozdělit společnost. Na akci promluvil též bratr Tomia Okamury Hayato, který ve volbách kandidoval za KDU-ČSL. 

Už v pátek se asi tři stovky lidí sešly na protestním pochodu Prahou.

Zvýšená bezpečnostní opatření

Demonstranti poukazovali mimo jiné na to, že kvůli výhrůžkám, jimž čelí nizozemský politik Geert Wilders, přijala policie zvýšená bezpečnostní opatření. Upozorňují na zvýšené náklady.

"Do bezpečnostního opatření nasadila pražská policie několik desítek policistů především antikonfliktního týmu, dopravní a pořádkové policie a služby kriminální policie a vyšetřování," uvedl mluvčí Hulan. Hotel ze všech stran hlídali policisté včetně hlídek na koních, akreditovaní novináři procházeli několika prohlídkami a nad hotelem létal vrtulník.

Policisté drželi desítky metrů od hotelu demonstranty, kterých přišlo několik stovek, aby podle organizátorů poklidným protestem setkání krajní pravice v Praze jeho účastníkům znepříjemnili. V některých případech se jim to podařilo a účastníci konference si jejich protesty museli vyslechnout. 

Podle Hulana nechtěli demonstranti dál pustit ani lidi, kteří v okolí bydlí. "Tímto přístupem se nedopouští ničeho protiprávního. Lze ale jednoznačně konstatovat, že si z těchto obyvatel udělali v určitém slova smyslu rukojmí," doplnil mluvčí.

Na konferenci ENF do Prahy přijeli kromě odpůrce islámu Wilderse také například neúspěšná kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová. Akce se zúčastní i zástupce italské Ligy Severu Lorenzo Fontana nebo představitel rakouské FPÖ Georg Mayer.

 
 

Právě se děje

Aktualizováno před 42 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy