České výjimky odporují německé ústavě, tvrdí filozof

hp
16. 11. 2009 12:20
Podle Petera Koslowského diskriminují výjimky vyjednané Václavem Klausem německé občany
Český a polský prezident, odpůrci Lisabonské smlouvy, si vyžádali výjimky.
Český a polský prezident, odpůrci Lisabonské smlouvy, si vyžádali výjimky. | Foto: Reuters

Karlsruhe (Německo) - Podle německého filozofa Petera Koslowského jsou výjimky z Listiny základních práv EU Lisabonské smlouvy v rozporu s německou ústavou tím, že diskriminují obyvatele Německa. Proto kvůli tomu podal k německému ústavnímu soudu stížnost.

Koslowski, který vyučuje na amsterodamské Svobodné univerzitě, tvrdí, že výjimky, které byly přiznány kromě České republiky také Polsku a Velké Británii, rovněž odporují majetkovým právům, která jsou v německé ústavě zaručena.

"Tato dodatečná nařízení totiž brání německým občanům, aby se dovolávali Evropského soudního dvora v majetkových otázkách, které se týkají Poláků a Čechů," vysvětluje ve své stížnosti Koslowski.

Navíc také podle něj výjimky omezují suverenitu Německa. Poukazuje přitom na to, že spolkový ústavní soud zakázal svým rozhodnutím jakékoli takové omezování suverenity, které by mohlo porušit práva německých obyvatel.

Podle žádosti Koslowsého by měl ústavní soud vydat nařízení německé vládě, která by tak měla co nejdříve zabránit, aby Lisabonská smlouva vstoupila 1. prosince v platnost. Tím by také zamezila tomu, aby začaly platit státy vyjednané výjimky.

 

Právě se děje

Další zprávy