Dívčí válka v Bruselu: Ženy útočí na lídry EU

Naďa Straková
16. 11. 2009 15:35
"Bruselské ženy" kritizují své kolegy za nedostatek žen na kandidátce na prezidenta EU
Místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová se o větší zastoupení žen v evropské politice zasazuje dlouhodobě
Místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová se o větší zastoupení žen v evropské politice zasazuje dlouhodobě | Foto: Naďa Straková

Brusel - V předvečer hlasování o postech prezidenta a šéfa diplomacie Evropské unie zahájily "bruselské ženy" útok proti svým mužským protějškům.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová, místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová a místopředsedkyně Evropského parlamentu Diana Wallisová v dopise otištěném v britském deníku Financial Times kritizují evropské kolegy za to, že v úvahu na oba prestižní posty vůbec nepřicházejí ženské kandidátky.

"Je na čase se posunout od slov ke skutkům a jmenovat do předních pozic také ženy," napsaly.

Post předsedy Evropské rady, která je označována jako prezidentská - stejně jako funkce vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku, který je označován za ministra zahraničí EU - jsou zakotveny v textu Lisabonské smlouvy. Volba kandidátů do obou funkcí proběhne tento čtvrtek na mimořádném summitu v Bruselu.

Převážně pánský klub a jen něco málo žen - bruselské setkání hlav států a vlád letos v červnu
Převážně pánský klub a jen něco málo žen - bruselské setkání hlav států a vlád letos v červnu | Foto: eu2009.cz

V souvislosti s volbou "prezidenta" EU se nejvíce mluvilo o bývalém premiérovi Tony Blairovi, lucemburském premiérovi Jean-Claude Junckerovi, francouzském ministru zahraničí Bernardu Kouchnerovi, ale především o současném belgickém premiérovi Hermanovi Van Rompuyovi.

Ten má podle diplomatů podporu napříč celou unijní sedmadvacítkou; proto jsou podle nich jeho šance na zvolení největší.

Mezi kandidáty se objevilo i jméno bývalé lotyšské prezidentky Vairy Vike-Freibergové, kterou minulý týden podpořil Václav Havel.  

Je to horší

Dopis ženských unijních představitelek mimo jiné kriticky konstatuje, že v zastoupení žen i na jiných postech v EU nenastal žádný posun k lepšímu.

José Manuel Barroso by rád v Evropské komisi viděl víc žen
José Manuel Barroso by rád v Evropské komisi viděl víc žen | Foto: Reuters

I přes naléhání předsedy EK Josého Manuela Barrosa zatím pouze tři z 20 členských zemí jmenovaly ženské eurokomisařky.

Frustrovaný Barroso kvůli tomu minulý týden dokonce pohrozil, že prestižnější portfolia nabídne právě ženským komisařkám. Chce tím motivovat sedm zbývajících zemí, které zatím své eurokomisaře nejmenovaly.

Pořád ale podle Barrosa budou mít jednání Komise genderově vyváženější, než budou mít jednání hlav států a vlád. Německá kancléřka Angela Merkelová je jedinou ženskou šéfkou vlády v Evropě a prezidentky mají pouze Finsko, Irsko a Litva.

Komise o nic lepší

Autorská trojice europolitiček dále v dopise kritizuje nové složení Evropské komise. "V této chvíli to vypadá, že i nové složení Komise bude mít méně žen než měla dosud," stojí v dopise.

První Barrosova komise měla v době nástupu osm žen z pětadvaceti členů. Mezi státy, které do Bruselu vyslaly ženy, je zatím jen Irsko, Lucembursko a Kypr.

Milena Vicenová je vedoucí Stálého zastoupení Česka v Bruselu. Za to, že je žena, Česko sklízí chválu.
Milena Vicenová je vedoucí Stálého zastoupení Česka v Bruselu. Za to, že je žena, Česko sklízí chválu. | Foto: Vojtěch Marek

Proti nevyváženému zastoupení žen v EK vystoupilo i deset členek Evropského parlamentu.

"Pokud Evropský parlament neuvidí více ženských kandidátek (v EK)...  odmítne podpořit novou Komisi a požádá o nové složení, ve kterém budou ženy více zastoupeny," píše se v dopise otištěném minulý týden v bruselském týdeníku European Voice.

Ve zbytku ostatních institucí ovšem také převládají muži. Financial Times zmiňují Českou republiku jako jedinou zemi, která má na postu vedoucího Stálého zastoupení v Bruselu ženu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy