Propuštění Čechů v Libanonu souvisí s Fajádem, píše libanonský tisk. Speciál pro ně přiletí zítra

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2016 17:52
Propuštění pěti Čechů v Libanonu je výsledkem dohody o výměně, která předpokládá osvobození Libanonce Alího Fajáda zadržovaného v České republice. Informoval o tom libanonský list L'Orient-Le Jour. Ministerstvo spravedlnosti ČR odmítlo Fajádův případ komentovat.
Pětice Čechů unesená v Libanonu už je na svobodě.
Pětice Čechů unesená v Libanonu už je na svobodě. | Foto: Policie

Bejrút/Praha - Propuštění pěti Čechů v Libanonu je výsledkem dohody o výměně, která předpokládá osvobození Libanonce Alího Fajáda zadržovaného v České republice. S odvoláním na místní nejmenované bezpečnostní zdroje o tom informoval libanonský list L´Orient-Le Jour. S muži už se setkal český velvyslanec v Bejrútu Svatopluk Čumba, jsou podle něj v pořádku.

Ministerstvo spravedlnosti ČR v úterý oznámilo, že případ Alího Fajáda nebude komentovat. Stejně tak i česká diplomacie. "K tomu vám nic neřeknu, to není moje věc, mě se netýká nějak kauza pana Fajáda, to je v rukách ministerstva spravedlnosti a já se k tomu vyjadřovat nemohu a nebudu," uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Pět Čechů, kteří loni v červenci zmizeli v Libanonu, je od pondělka na svobodě a připravuje se jejich převoz do Česka. Letadlo pro ně do Libanonu doletí ve středu. S muži už se setkal velvyslanec v Bejrútu, jsou podle něj v pořádku. Na palubě speciálu budou zdravotníci a policisté.

"Mohu potvrdit, že těch pět Čechů zmizelých od minulého roku skutečně mají libanonské složky. Ve spojení s nimi je velvyslanec Čumba a my v tuto chvíli na ně naléháme, aby došlo co nejrychleji k jejich předání do našich rukou," řekl Zaorálek. Kdy se bude letadlo vracet, neupřesnil. "To bude záviset na jednání s libanonskými bezpečnostními složkami," konstatoval ministr.

Propuštění pětice Čechů je podle spekulací médií diplomatickým obchodem v podobě jejich výměny za údajného pracovníka libanonských tajných služeb Alího Fajáda drženého v pankrácké věznici. Výměnu podle serveru Neovlivni.cz  který cituje zdroje z bezpečnostních složek, v lednu schválilo vedení Bezpečnostní rady státu. Dohodu údajně prosadil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Fajád by měl podle některých médií odletět z Česka do své vlasti během několika hodin.

Podle informací libanonského portálu Naharnet Libanonec po svém propuštění odletí z Prahy do Kyjeva. Jeho advokát odpoledne uvedl, že Fajád je stále na Pankráci a zatím nemá žádné oficiální rozhodnutí, podle kterého by měl zařízení opustit. Za propuštění Čechů nebylo podle informací libanonského listu The Daily Star vyplaceno žádné výkupné.

Fajád čelí obvinění ze spolupráce s teroristy

Fajád je v Česku držen od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. Libanonce v Praze zatkli agenti americké protidrogové policie poté, co s nimi měl v pražském hotelu Sheraton dohadovat dovoz zbraní z Ukrajiny. Fajád se domníval, že jedná s kolumbijskou gerilou FARC. O jeho vydání žádají Česko Spojené státy.

Ve skupině unesených Čechů byl i Fajádův právník a auto, v němž byli naposledy loni spatřeni, řídil Fajádův bratr. Díky tomu se vyrojily spekulace, že by v únosu pětice Čechů mohl mít Fajád prsty, protože by tak mohl chtít přinutit českou vládu zastavit svou deportaci do Ameriky.

V polovině loňského prosince pražský vrchní soud potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění - Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Konečný souhlas s extradicí tří mužů, kterým v USA hrozí až doživotí, musí vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvítal, že Češi jsou naživu. "Předpokládám, že teď je hlavním cílem dopravit tyto lidi do České republiky, a ostatní už je věcí policie. Já nebudu komentovat žádné mediální spekulace," řekl. Sobotka se sešel s americkým velvyslancem Andrewem Schapirem.

Jednání ale podle mluvčího vlády Martina Ayrera s propuštěním Fajáda nesouviselo. Týkalo se česko-amerických vztahů, boje proti Islámskému státu či situace na Ukrajině. Aktuální vývoj kolem Fajáda americké velvyslanectví odmítlo komentovat.

Pokud Česká republika musela přistoupit na nějakou dohodu, tak tam ti lidé vůbec neměli být, říká bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy